čtvrtek 5. prosince 2019

Evropští sauropodi - část 4.

Projekt Evropští sauropodi, doplněn o novou část vždy ve čtvrtek, pokračuje... Již jsme se seznámili s patnácti rody sauropodních dinosaurů, kteří v druhohorách obývali náš kontinent. Avšak dlouhokrkých gigantů žilo na území Evropy více. Seznámím Vás tedy s další pěticí!

Jméno: Ampelosaurus,
Velikost: délka 15 až 16 metrů, hmotnost 8 tun,
Výskyt: Francie, pozdní křída, před 70 až 66 miliony let.

Jeden z nejlépe prostudovaných francouzských dinosaurů, a zároveň jeden z posledních sauropodů. Žil na samém konci křídového období, a pravděpodobně byl jakožto rod jednou z obětí dopadu nechvalně proslulého meteoritu, jenž byl spouštěčem vyhynutí dinosaurů. Oblasti zad a nad rameny předních končetin měl pokryty hrotovitými výrůstky, sloužícími k obraně. Živil se vysoko rostoucí vegetací.

Jméno: Lourinhasaurus,
Velikost: délka 17 metrů,
Výskyt: Portugalsko, pozdní jura, před 152 miliony let.

Jeden z mnoha úžasných dinosaurů, nalezených v portugalské geologické formaci Lourinhã. Jeho jméno může být matoucí, neboť ze stejného území pochází i masožravý teropod Lourinhanosaurus, jenž byl Lourinhasaurovým současníkem. Jeho fosilie byly objeveny v roce 1949. Patřil do čeledi Camarasauridae.

Jméno: Dinheirosaurus,
Velikost: délka až 25 metrů,
Výskyt: Portugalsko, pozdní jura, před 150 miliony let.

Další pozdně jurský portugalský sauropod, tentokrát však diplodocid. Sehrál roli antagonisty ve druhém dílu seriálu Dinosaur Revolution od Discovery z roku 2011. Není nicméně jisté, zda byl Dinheirosaurus samostatným rodem. Podle některých odborníků může totiž představovat pouze odlišný druh severoamerického Supersaura. Ať tak či onak, je tento gigantický herbivor jedním z největších suchozemských živočichů, jež kdy žili na území evropského kontinentu.

Jméno: Chondrosteosaurus,
Velikost: neznámá (délka možná kolem 10 metrů?),
Výskyt: Isle of Wigh, Anglie, Velká Británie, raná křída, před 125 miliony let.

Je-li správné zařazení Dinheirosaura problém, pak Chondrosteosaurus může paleontology poněkud vyděsit, ač je o něm toho známo rozhodně mnohem více, než když ho Richard Owen popsal v roce 1876. Paleontolog Harry Seeley považoval Chondrosteosaura za příbuzného rodu Ornithopsis, Owen však nesouhlasil. Považoval totiž sauropody za velrybám podobná mořská zvířata; krční obratle raně křídového zvířete z Isle of Wight mu spíše připomínaly něco, co by teoreticky mohlo představovat jakýsi můstek, jakýsi spojovací článek, mezi plazy a ptáky. Dnes víme, že Chondrosteosaurus s velkou pravděpodobností patřil do skupiny Eusauropoda.

Jméno: Macrurosaurus,
Velikost: délka 10 metrů,
Výskyt: Cambridge, Anglie, Velká Británie, raná křída, před 105 miliony let.

Chondrosteosaurus není jediným raně křídovým dlouhokrkým tajemstvím z rané křídy Anglie. O Macrurosaurovi toho není příliš známo. Kdysi byl řazen mezi titanosaury, a je dosti pravděpodobné, že byl přinejmenším zástupcem skupiny Titanosauriformes. Jeho přesné zařazení však vyvolává mnoho otázek. Mnoho paleontologů ho dnes považuje za nomen dubium.

Projekt Evropští sauropodi bude rozhodně pokračovat!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nejčtenější