Velmi dlouhou dobu byli predátoři Severní Ameriky z doby pozdní Křídy vědě nepříliš dobře známí. Souvrství Hell Creek (Pekelný potok) rozkládající se na území Montany, Severní i Jižní Dakoty a Wyomingu již vyneslo řadu dinosaurů, od světoznámého Tyrannosaura Rexe, 12 metrů dlouhého vrcholného predátora, až po malého dromaeosaurida Acheroraptora a jeho příbuzné, kteří se živili spíše savci, malými ještěry a možná mláďaty dinosaurů. Z dakotské části Hell Creeku byl však nedávno ohlášen vzrušující objev. Již roku 2005 objevil paleontolog Robert DePalma kostru obrovského raptora, opět zástupce čeledi Dromaeosauridae. Mimo jiné byly zprvu popsány v DePalmově doktorské práci, kterou dokončil v roce 2010. Avšak oficiální a především skutečně detailní popis byl uskutečněn až nyní. Stojí za ním R. DePalma a jeho kolegové, jimž výzkum zabral dlouhá léta. Jméno nově objeveného dromaeosaurida zní Dakotaraptor steini, tedy "lupič z Dakoty", případně "plenitel z Dakoty". Žil na samém sklonku éry dinosaurů, před 65 miliony let, a sdílel tedy své životní prostředí s dalšími slavnými dinosaury, kteří se tehdy potulovali po Hell Creeku, mimo jiné s Triceratopsem, T-Rexem a pštrosími dinosaury ornitomimidy. Skutečnou zajímavostí je fakt, že Dakotaraptor obecně doplnil chybějící článek v potravním řetězci. Tento dravec byl neuvěřitelných 18 stop dlouhý, což znamená, že měřil 5,5 metru. S výškou přes 2 metry a rozpětím předních končetin 120 centimetrů patřil jistě mezi hrozivé masožravce. Zatímco se malí raptoři živili savci a ještěry, Dakotaraptor lovil nedospělé rohaté dinosaury, jejich rodiče se zase mohli stát potenciální kořistí T-Rexe. Stejně jako jeho příbuzní, měl i Dakotaraptor na zadních končetinách smrtící drápy. Nesloužily k rozpárání kořisti, spíše je mohl použít k přidržení se na jejím těle, výjimečně i k přidržení masa, ze kterého s pomocí ostrých zubů trhal kousky. Závěsná kost (furcula), typická pro ptáky a theropody, byla tvarově podobná písmenům V a U, čímž se Dakotaraptor podobal nejen svému mongolskému bratranci Velociraptorovi, ale také velkým spinosauridům typu Baryonyxe. Díky své velikosti patřil Dakotaraptor mezi největší raptory, o toto prvenství momentálně soupeří s Utahraptorem, který byl mnohem svalnatější a zavalitější. Fascinující je, že se Dakotaraptor možná vyvinul z létavého předka, všechny výzkumy tomu nasvědčují, ačkoliv to nebylo potvrzeno na sto procent. Zcela jistě šlo o dinosaura s opeřením, přední končetiny byly zřejmě pokryty jasným pernatým pokryvem. Při běhu tedy mohl Dakotaraptor jednoduše zatáčet, takové vybavení mu pomáhalo při změně směru běhu a pronásledování kořisti. Lze předpokládat, že to byl aktivní dravec. O nálezu a popisu tohoto neobyčejného dinosaura se jistě bude mluvit i nadále. Velociraptoři možná nebyli tak velcí, jako v Jurském parku, nicméně v reálu byli stejně nebezpeční. Představte si pak setkání s tak děsivým zabijákem, jakým byl Dakotaraptor...
Za důležité upozornění na tento nález děkuji Ankylosaurovi ze www.sites.google.com/site/svetpaleontologie, další informace naleznete také na www.martinoraptor.blog.cz či na anglické verzi Wikipedie.
15 komentářů:
Dakotaraptor je nádherný. Jsem zaregistrovaná na DeviantArtu, kde se asi před týdnem začaly objevovat jeho obrázky, ale nevěděla jsem o něm vůbec nic, takže jsem vděčná za článek :D
Nádherný článek :). Jenom Tě chci upozornit na jednu chybu - geologická období se nepíší s velkými písmeny, kdysi jsem tuto chybu také dělal. Jinak, drápy dromaeosauridů sloužily jako smrtící zbraň, s kterou přetínali průdušnici nebo krční tepnu. Také se o něm chystám napsat, je to fascinující objev :).
Jo a vidíš, ještě jsem si vlastně vzpomněl na takovou zajímavost. Dakotaraptor není jediný velký dromaeosaurid, který se blíží rozměrům Utahraptora, jsou také známy další dva rody - Achillobator z Mongolska a Austroraptor z Argentiny.
To jsi mě špatně pochopil - vím že stačí pro příklad uvést jednoho zástupce, ale myslel jsem, že by Tě to mohlo zajímat (pokud bys to nevěděl).
Parádní článek. Schválně kde všude se o tom ještě dočteme :)
To ano. Jinak, pěkný článek
Nejraději mám Putování s dinosaury a pravěkými zvířaty. U Putování s pravěkými monstry se mi nelíbí český dabing, ale jinak dobrý. Také mám rád Prehistorický park, ač tam dabing taky trochu pokulhává. Líbila se mi Planeta dinosaurů, Jurské bojiště a Primeval.
To já se niní zajímá hodně o sumcovité ryby.
Právě na nich je zajímavostí, že o těch největších druzích: sumec velký, anténovec vláknovitý skoro nic nevíme. Třeba oo druhu Bagarius bagarius víme jen to, že existuje.
Však já už se celý týden připravoval na to, abych mohl napsat o 5 největších sumcích na světě.
A teké tří z nich se bude zabývat i Pravda nebo mýtus, úrptože mají pověst lidožrouta i ti naši Evropští
Popravdě řečeno, napřed jsem ho nakreslil bez té kůže mezi hřebenem a krkem, ale vypadal tak nějak, divně. S kůží vypadal lépe. Asi jsem byl ovlivněn Vyškovským parasaurolophem a taky tím Trespasserovským. Pamatuji si, že dřív jsem měl v oblibě spíš ty bez kůže.
Když už jsme u toho máš nějakou oblíbenou rybu i když se o ně nějak moc nezajímáš ?
Dobrá. To bychom mohli.
Ano, vím o tom. Jsem v kontaktu s jeho autorem.
Okomentovat