"Všem se líbí ptáci. Které jiné divoké zvíře je více přístupno našim očím a uším blízko k nám i všem ve světě tak univerzálně, jako pták?" David Attenborough
Hrabaví
Stratigrafický výskyt: Eocén (45 ma) až současnost
Areál rozšíření: Celý svět kromě Antarktidy.
CO TO VLASTNĚ JSOU TI HRABAVÍ?
Hrabaví jsou velmi rozličným řádem ptáků, který je charakteristický tím, že jeho zástupci příliš často nelétají a když už tak učiní, jejich let je nízký a prudký. Jsou oblíbenou kořistí mnoha predátorů, mezi něž patří i člověk. Hrabavé dělíme na několik základních skupin: kury, krocany, pávy, bažanty, tetřevy, guany, hoky, tabony a jim podobné. Ačkoliv dosahují různých velikostí, mají všichni hrabaví (včetně těch vyhynulých) jedno společné-statnou kostru, krátká, zato však široká křídla a také malou hlavu. Krk bývá různě velký, u některých druhů je dlouhý, u některých zase krátký. Hrabavým se povedlo osídlit všechny kontinenty kromě Antarktidy. Jak také značí jejich jméno, často hrabou v zemi, aby našli potravu...
Koroptev
EVOLUCE ŘÁDU GALLIFORMES:
Fosílie nejstaršího ptáka, který by se na první pohled zdál být hrabavým, se našly ve vrstvách starých 85 milionů let nedaleko Fort McKinney v Texasu, USA. Tvor byl nazván Austinornis lentus a původně byl za hrabavého považován, ale později se zjistilo, že možná patřil do jiné skupiny. Ne každý tomu ale věří, nicméně jako u ostatních moderních ptačích řádů, i zde je situace neméně komplikovaná. V čem se vědci shodují je fakt, že hrabaví už museli nutně existovat v období Eocénu ve starších třetihorách (Paleogénu). Mezi takové fosilní ptáky patří Argillipes z Anglie a Coturnipes též z Anglie a pravděpodobně také z americké Virginie (v tomto případě se přesně neví, zda je virginský jedinec stejným rodem, jako ten původní, anglický). Amitabha, která žila ve středním Eocénu v Severní Americe je dobrým kandidátem na jednoho z nejstarších známých hrabavých. Svým příbuzným, zejména krocanům a bažantům, se již podobala. Nicméně, víme-li něco přesně, pak to vychází z nálezů zkamenělin rodu Palaeortyx v Německu, Francii, Rumunsku, Maďarsku a Itálii. Tento pták žil od středního Eocénu po raný Pliocén a jako hrabavý už definitivně vypadal. Co se týká mladších hrabavých, je už materiálu podstatně více. Některé zkameněliny nám dokonce prozradily pravdu o něuvěřitelně velkých ptácích z tohoto řádu. Například Sylviornis žil na Nové Kaledonii v Pacifiku možná ještě na začátku našeho letopočtu, než jej vyhubili prapůvodní domorodci. Nedokázal létat, ale vážil 30 kilogramů a byl ohromný...
Fosílie rodu Palaeortyx, vystavovaná ve Francouzském Národním muzeu přírodních věd
DNEŠNÍ HRABAVÍ:
Po strastiplné evoluční cestě tedy dospěli hrabaví ke své dnešní podobě. V 21. století žije na Zemi 80 jednotlivých rodů zahrnujících 290 druhů. Typickým zvukem je pro tyto ptáky tok. Během období toku se samci takových druhů, jako jsou bažanti a tetřevi, shromažďují na tokaništích a zápasí spolu o samice. Hrabavým se daří v křovinách, na strništích, otevřené krajině nebo v lesích. Některé druhy, jako jsou třeba bělokurové, obývají zase arktickou tundru, takže si přizpůsobili teplý kožíšek z peří, aby vydrželi i v extrémním chladu. Mnohé skupiny hrabavých najdeme hned na několika kontinentech, naopak některé se zase usadily jen na jednom světadílu. Příkladem jsou krocani, oba divoké druhy najdeme jen v Severní Americe (v USA, Mexiku, Belizi a Guatemale). Také guani a hokové žijí pouze v Americe, ale pro změnu zase v tropické oblasti Jižní Ameriky. Některé druhy, jako je kur bankivský z Asie, se staly předky zdomácnělých ptáků, bez kterých si dnešní vesničané neumějí život ani představit. Domestikovaný kur nebo krocani jsou chováni pro maso a pro další užitek. Večeři složenou převážně z krocana na Vánoce si především v západní kultuře dopřává spousta lidí. I když však žije množství druhů prospěšných pro člověka, jejichž počty rozhodně nejsou ohroženy, jsou i hrabaví, kteří ochranu nezbytně potřebují. Hoko modrozobý (na prvním obrázku v tomto článku) je kriticky ohrožený, zbývá už jen 2500 jedinců a všichni žijí v několika malých lokalitách v Kolumbii, včetně rezervace El Paujil, kterou zřídila společnost ProAves na jeho ochranu. Téměř ohrožený guan chocholatý žije zase jen na nevelkém území v brazilské Amazonii. Zranitelné jsou i jiné druhy, překvapivě mezi ně patří i proslulý bažant královský z Číny...
Kur bankivský, zřejmý předek domestikovaného kura
Ahooj. Mám nový blog o Hilary Duff a byla bych moc ráda, kdyby ses na něj mrkla popřípadě se zapojila do diskuze či hlasování, nebo napsala názor.. Taky by mě potěšilo, kdybychom se spřátelily :-) Předem se omlouvám za reklamu.
OdpovědětVymazat[1]: Ne, díky, nezájem! Příště aspoň obtěžuj podívat se do profilu, abys napsala "mrkl" místo "mrkla". Tohle mě dokáže vážně vytočit!
OdpovědětVymazatÚžasný článek, stejně jako ty předchozí!! Opravdu velmi zajímavé..
OdpovědětVymazatNe my je měli před třemi týdny. Asi za hodinu bude nový článek. Včera jsem to nakonec nestihl tak to bude dnes.
OdpovědětVymazatJako pardon, ale snad se tolik nestalo! nemusíš být hned tak nepřijemNÝ, ale jako jménem HAAS není tak uplně jasné, zda jde o kluka či holku a jestli bych měla číst v menu o tobě, kdo jsi, tak bych se asi nedočetla, jelikož to je celkem nepřehledné. A tím, že píšu OMLOUVÁM SE ZA REKLAMU snad jasně dávám najevo, že to bohužel posílám více stránkám. Nějak se začít musí.
OdpovědětVymazat[5]: Tak zase opět děkuji za upřímná slova o přehlednosti a nepřehlednosti, já tuhle diskuzi končím a řešit už tady nic nehodlám. Prostě si to nejdřív zjisti a jakým to uděláš je mi stokrát ukradené, i kdyby jsi s tím zabrala třeba pět hodin.
OdpovědětVymazatHezké.
OdpovědětVymazatUž mám nový článek.
OdpovědětVymazat[5]: Tak si dělej reklamu na stránkách, které se tvým tématem zabívají. Tohle je stránka o pravěku, zvířatech atd.
OdpovědětVymazat[9]: Přesně. Víc dodávat ani nemusím.
OdpovědětVymazat