úterý 5. července 2016

Hroznýš madagaskarský-Ohrožený lovec ptáků a savců

Slíbený popis hroznýše madagaskarského je tu. No posuďte, není to nádherný had?

Latinský název: Acrantophis dumerili,
Rozšíření: suché lesy Madagaskaru a Reunionu,
Velikost: 1,5 až 2 metry.
Hroznýš madagaskarský byl popsán již v roce 1860 a jméno mu bylo dáno na počest francouzského herpetologa A. M. C. Dumérila (odtud latinský název a také další český název, hroznýš Dumérilův). Dříve byl nazýván Boa dumerili, ale později se zjistilo, že k americkému Boa constrictor (hroznýš královský) má jako rod zřejmě příliš daleko, ačkoliv jsou to blízcí příbuzní, a proto byl rodový název změněn na Acrantophis. Jinak se však hroznýši královskému podobá jak vzhledem, tak barvou. Nádherné sedlovité vzory na kůži tvoří skrvny v několika odstínech hnědé. Mláďata se však rodí na svět (samice má v jednom vrhu až 15 mláďat) oranžová, narůžovělá nebo cihlově červená. V dospělosti však tyto barvy přejdou do hnědé. Neexistují dva jedinci hroznýše madagaskarského, jejichž kresba by byla identická. Tlamu lemují inkoustově černé skvrny.. Tělo tohoto hroznýše je robustní. Je to silný škrtič, který loví tak, že číhá v záloze na kořist a když nějaká kolem projde, v rychlosti po ní udělá výpad. Než se kořist naděje, je držena v tlamě plné dozadu zahnutých zubů, had kolem ní obtočí pár smyček a začne utahovat. Poté, co je uškrcena, najde její hlavu a od hlavy po zadní končetiny svou kořist spolkne. Živí se hlavně teplokrevnými zvířaty: ptáky a savci. Ti jsou v oblastech jeho výskytu často hojní. Jinak byl však pozorován i při útoku na ještěry. Hroznýš madagaskarský je aktivní především v noci. Někdy šplhá po stromech, ale častěji číhá na kořist na zemi... Tento nádherný had se zrnitými šupinami je bohužel čímdál vzácnější. Oficiálně sice není považován za ohrožený druh, ale vzhledem k ničení jeho přirozeného prostředí na Madagaskaru a Reunionu pochopitelně klesají jeho počty. Setkat se s tímto zvířetem ve volné přírodě není jednoduché, neboť obývá suché lesy často daleko od lidí. I tak mu hrozí velké nebezpečí. Z madagaskarských lesů totiž zbyly už jen jakési ostrůvky porostu, zbytek země je přeměněn na zemědělskou krajinu. Ačkoliv se v poslední době na Madagaskaru vysazují nové lesy, bude trvat stovky let, než se vše vrátí do normálu. Hroznýš madagaskarský, stejně jako další unikátní hadi tohoto ostrova, a dále i lemuři, chameleoni a další zvířata, jsou tak ve velkém ohrožení. Naštěstí v současnosti probíhá chovný program, jehož cílem je znovuobnovit počty hroznýšů madagaskarských. V blízké budoucnosti by jedinci ze zajetí mohli být reintrodukování do své původní domoviny...

Příště výjimečně želva, krátkokrčka Irwinova!

5 komentářů:

  1. Je to otřesné, co se děje s přírodou - pak vymírají endemitní a kolikrát důležité druhy. Kvůli těmto věcem se pomalu dívám i na složení mléka, jestli v tom není třeba palmový olej :/ :D Doufám, že se tento nádherný druh podaří zachránit.

    OdpovědětVymazat
  2. tohle kdyby do mne zaťalo zuby :D musim zase rozšířit svou domaci encykipedii :D tesim se na tu zelvu,ten název je mi povedomý (crikey :D)

    OdpovědětVymazat
  3. Zajímavý druh hada.. Je smutné, jak kvůli zásahům člověka jich stále více ubývá...

    OdpovědětVymazat
  4. Překrásný had, je hrozně smutné co lidé svou hloupostí a nenažraností dělají. Nějak už ani nemám energii nadávat.

    OdpovědětVymazat
  5. Krásný a zajímavý had! :) Doufám, že jeho populace bude znovu narůstat. Ten latinský název Acrantophis mi připomíná latinský název australských smrtonošů - Acanthophis. Ta krátkokrčka Irwinova je pojmenována po Stevu Irwinovi že?

    OdpovědětVymazat

Nejčtenější