Phlegethontia je řazena mezi Aistopody, skupinu lepospondylů, tedy hmyzožravých obojživelníků. Její výskyt byl zaznamenán v pozdním Karbonu a na počátku období permského, před 300-295 milióny lety. Tento hadovitý tvor však ve skutečnosti i přes svůj vzhled nebyl plaz a ani s hady neměl nic společného, ti se totiž vyvinuli až o 200 miliónů let později. Přesto si vědci i veřejnost myslí, že se Phlegethontia mohla pohybovat stejně jako had. Minimálně na vodní hladině mohla vlnit své podlouhlé tělo, což ji činilo velmi rychlou, narozdíl od jiných obyvatel karbonsko-permské bažiny, kteří byli adaptováni pro život ve vodě a přitom byli zavalití a pomalí. Tělo Phlegethontie měřilo celý 1 metr. Pozůstatky byly nalezeny nejen v americkém Ohiu, ale dokonce i v České republice. Celkově se tento podivný živočich podobal Ophiderpetonovi, jinému lepospondylovi s hadovitým tvarem těla. Ovšem paleontologické studie jasně prokázaly, že ačkoliv je možná páteř vedena stejně, Phlegethontia má úplně jinou stavbu lebky. V té byly velké otvory a ty byly zase odděleny úzkými kostmi, což ji činilo odlehčenou. I tím byl tento obojživelník spjat s moderními hady. Zřejmě žila v norách, které si hloubila ve vlhké půdě. Zuby prokazují, že byla masožravá, Phlegothontia lovila nejraději hmyz...
Popisek můžete najít v knize "Ilustrovaná encyklopedie dinosaurů a pravěkých zvířat" na str. 54.
Příště Pantylus!!!
3 komentáře:
Když jsem nejprve viděl ten obrázek, řekl jsem si, že to bude nejspíš nějaký had, opravdu tak vypadá, až teprve díky tvému povedenému popisu jsem se dozvěděl, jak moc zajímavý a zvláštní i vlastně český obojživelník to byl!!
Vskutku zajímavý tvor i popis. Taky jsem nejprve myslel, že jde o hada.
Pěkný popis, taky jsem se sním a jeho příbuznými na internetu nedávno setkal..na přelomu Karbonu a Permu bylo hodně prazvláštních druhů obojživelníků a plazů :)
Okomentovat