pondělí 31. května 2010

Tanystropheus

Jméno: Tanystropheus,
velikost: délka do 6 metrů,
potrava: rybožravý,
typ: vodní Archosaurus.
Popisek:
Tento až 6ti metrový vodní archosaur měl dlouhý krk a ostré vroubkované zoubky, které si bez problémů poradily z jakoukoli rybou. Žil před 235-210 miliony lety. Měl jen malé oči... Charakteristyckým znakem pro tohoto zvířete byl poměrně silný ocas-Tanystropheus jim pohyboval ze strany na stranu, podobně, jako dnešní krokodýlové. Mezi prsty měl plovací blánu, takže byl ve vodě opravdu rychlý. Možná, že však ryby jen taak nelovil-dělal to asi podobně, ajko dnešní rybáři-čekal na souši a ve vodě měl svůj dlouhý krk jen ponořený. 


Nevím, zda-li ještě naapíši o njěkaých zvířatech z Triasských vod, ale mám už sehnané obrázky mořských netvorů z Jury!

neděle 30. května 2010

Pravěká zoo-Do Severní Ameriky svrchní Křídy!3.

Jestli Vám nějak unikla minulá část mého seriálu, najdete ji v rubrice Příběhy na vyprávění . Dnes přináším další část, doufám že se pobavíte...

PRAVĚKÁ ZOO-DO SEVERNÍ AMERIKY SVRCHNÍ KŘÍDY!-část 3/5:
Z křoví vyběhl Orodroemus. Měl veliký škrábanec na stehně levé zadní končetiny. Za chvíly, asi za 2 minuty skolaboval. "Podívej, chudák." řekl jsem Johnovi. "No jo... Vypadá to, že ještě ani dospělý nebyl." dodal k tomu John. Najednou jsme ale uslyšeli skřek. Z houští vyskočil jakýsi predátor. "Pozor, Jacku!" zavaroval mně John. "Troodon!" vykřikl jsem. Dravec skočil na mrtvolu Orodroema, byla to asi jeho kořist, přidržel si drápem ze zadních končetin stehno, a silou těla trhl. Najednou měl v tlamě kus masa velikosti lidské dlaně. Schovali jsme se za uschlé kapradiny. Sotva Troodon skousl první sousto, doběhl k němu další Troodon, žřejmě samička. Vypadalo to na sourozence. Mezitím, v Pravěké zoo ubytovával hlavní veterinář Charles stádo Orodroemů do ohrady pod sadem. Podle něho by tam mohli Orodroemové doplňovat tekutiny, a navíc polykat šťavnaté listy ze zelených keřů. Uběhla hodina. Začalo se stvmívat. "Johne, prohlédl jsem to tady, a je tu nejvíc sucho. Jinde je moc vlhko." informoval jsem Johna. "Chceš tu postavit tábor?" zeptal se mně John. "Ano, musíme." řekl jsem. "Kéž to bude klidná noc.".

Když jsme se druhý den probudili, byla to krásná scenerie. Mezi usychajícími stromy a nažloutlými keři to bylo nádherné. Zatímco John ještě dospával v 8 hodin ráno, já jsem se rozhodl jít na obhlídku. Po mrtvole Orodroema na místě zbylo jen pár hnijících kusů, pokryto to bylo vše stovkami much. Za nedlouho se však Troodoni vrátili, pro změnu to byla ale jen mladá samice. Odehnala mouchy a utrhla nahnědlý kus masa z mrtvoly. Sledoval jsem ji schován za kapradím. Za malou chvilku sem však přišel řev. Z lesa z východní světové strany vyběhli tři Daspletosauři. "To je má šance získat Troodona, a možná i Daspletosaura!" pomyslel jsem si. Vytáhl jsem rybu z batohu, a lákal na ni samici Troodona. Ta se na ní touživě dívala. Vyběhla přímo an mně, já hodil rybu do časového portálu a ona přímo za ní. Daspletosauři to ale vzdali, můj nápad je také nahnat do 21.století nevyšel. John se probudil a přišel za mnou na pláň. "Charles bude aspoň překvapený s Troodona." řekl John a oba jsme se silně rozchechtali.

Pokračování příště...

sobota 29. května 2010

Evolution of Earth-TRIAS

Tak tady začíná můj projekt o tom, jak vypadala Země před miliony let. Doufám, že si to užijete. Projekt se jmenuje "Evolution of Earth", což v češtině znamená "Evoluce Země. Tak si to užijte...

Trias, ketrý začal před přibližně 245 miliony let. V té době vládly na Zemi ještě savcovití plazi-pozůstatky z dob dávno minulých. Avšak, objevoval se tu už jiný nepřítel... Dinosauři před 245 miliony lety na Zemi ještě nežili, maximálně jejich předci. Ale ti naši, savcovití plazi, jim jednou měli ustoupit. Šlo tu o rozmanité druhy, od Lystrosaura přes masožravého Cynoghnatha až po jedovatého Therocephaliana. Toto všechno mělo ale za 30 milionů let zmizet.
ODVÍJEL SE NEPŘÍTEL?
V lesích, kde dnes je Antakrtida žil jeden zvláštní druh plaza-nebyl savcovitý a běhal také po zadních. Šlo o dvounohou ještěrku rodu Euparkeria, malého hmyzožravce. Šlo tu však i o jiné druhy, konkrétně Lagosucha a Marasucha. Lagosuch žil v Africe a Marasuch kdesi v Jižní Americe, hlavně v Argentině. Z těchto druhů se však měli jednou vyvinout dinosauři. Převážně však tato skupina, Archosauři, chodila také po všech čtyřech.

(Na horním obrázku je druh Archosaura jménem Lagosuchus).
ARCHOSAUŘI PODOBAJÍCÍ SE KROKODÝLŮM
Konkrétně šlo o rody Rutiodon a Desmatosuchus. Oba žili v Evropě. Byli zdánlivě se podobající krokodýlům, avšak, šlo o příbuzné Marasucha a jiných Archosaurů. Mezi další patřil také Erythrosuchus, ten vypadal jako natloustlý krokodýl. Žil zase v Jižní Africe, takže se mohl potkat s jemu příbuzným Lagosuchem.

(Na horním obrázku je krokodýlovitý archosaur Rutiodon).
PRVNÍ DINOAUŘI?!
Před 225 miliony lety na Zemi žil Coelophysis, primitivní druh dinosaura, chodícího po zadních. Šlo o masožravce, který nepohrdl ani mršinou. Z jeho zubů je ale patrné, že byl hodně specializovaný na rybolov. A zdaleka nebyl sám. Další primitvní dinosauři, vysocí asi metr, jako Staurikosaurus byli přizbůsobeni lovu v houštinách. Tyto druhy žili v Arizoně, ale před 220 miliony let se na Zemi obejvil jeden z velikých prvních dinosaurů-Plateosaurus. Byl asi 4 tuny vážící Prosauropod a na délku měl překvapivých 9 metrů. V té době ho nemohli napadat jiní dinosauři-byli prostě moc velcí na to, aby je napadali jiná zvířata.

(Na horním obázku je Plateosaurus, devíti metrový prosauropod).
MALÝ ALE JEDOVATÍ A VĚTŠÍ NA POKRAJI VYHYNUTÍ
V době před 215 miliony let žil na Zemi savcovitý plaz Placerias jeho masožravý příbuzný-Cynodont Therocephalian. Plateosaurus byl obrovitý savcovitý plaz a živil se kořeny, které vyvrtával ze země díky klům. Therocephalian byl zase jedovatý, asi metr dlouhý, srstí pokrytý savcovitý plaz. Šlo o jedny z posledních z rodu savcotvárných plazů. Před 205 miliony lety oba druhy vyhynuli.

(Na horním Obrázku je Therocephalian, v Putování s dinosaury popsán jako Cynodont).
SPOJENO V JEDEN SVĚTADÍL-SUBKONTINENT PANGAEA:
Až do doby před 200 miliony lety byl svět doslova spojen v jeden světadíl-byl to superkontinent Pangaea. Na něm žila všechna tato zvířata... Od Archosaurů až po vymírající savcotvárné plazy. Před 200 miliony let se kvůli jednomu z nejhorších armagedonů Země rozdělila Pangaea na Laurasii a Gondwanu, z těch se po dlouhé době utvořili světadíly, jaké my dnes známe.

(Na horním obrázku scéna z Triasu, Plateosaurus uvízl v bahně, a přicházejí ho dorazit Coelophysisi).
A CO ROSTLINY?
Známé jsou Triasské rostliny zejména z Evropy-2 metry vysoký Pleuromeia byla jednou z hojných. Ve vodě rostly přesličkovité Schizoneury. Po celém světě rostly keře, jehličnany, a i vodní houby a další rostliny. Tráva v té době však ještě nebyla. Rostliny v této době poskytovaly potarvu mnoha býložravcům-například Placerias žral mech, který se v té době rozprostíral široko daleko.
(Na horním obrázku je Evropská Pleuromeia).

Snad se Vám první díl mého seriálu líbil, bude pokračovat ještě velmi dlouhou dobu!

pátek 28. května 2010

Obrázek týdne 28.5.2010

Mesosoic earth přinášejí stále nové obrázky, já však nalézám méně a méně, a proto tu jsou už jen ty starší. Toto je jeden z posledních, které jsem kdy na internetu viděl. Je také z Jurské periody...

Popisek k dnešnímu obrázku: Comsognathus se prodírá podrostem před 152 miliony lety na území Kanady. Ze zadu je patrné, že konec honu s cílem najít a ulovit kořist není daleko-za ním leze po zemi malá mnohonožka...

Jen tak bych se Vás chtěl ještě na něco zeptat... Jelikož mi v březnu přestala galerie chtít dávat obrázky do složky, a já musel jiné mazat, u některých článků již obrázky chybí. Jestli víte o tom, jak vytvořit novou složku, napište prosím do komentáře.

čtvrtek 27. května 2010

Rodina na útěku-část 5.

Minulá část:
Rodinu ráno vzbudil náhlý hlukot... Byli to opět Mapusauři, v té chvíly se však snažili chytit veveřičky na stromech. Avšak, jakmile uviděli Aucasauří rodinku, zaútočili. Ale náhle se vše změnilo, když na oba Mapusaury zaútočil Giganotosaurus. Podařilo se mu skolit a zahnat Mapusaury, ale Aucassauři nezůstali neprozrazeni. Teď jim šlo o život. Rodinka uprchla v poslední chvíly. Čekají je ale skály, a v těch  žijí další predátoři, ti, co se živý právě Aucasauřími mláďaty...

RODINA NA ÚTĚKU-ČÁST PÁTÁ-SKALAMI DO NOVÝCH ÚDOLÍ:
Bylo dvanáct hodin ráno, slunce už dosti svítilo, a rodina byla přímo ve skalách. Jestli-že by Jennifer dovedla ráda svá mláďátka do bezpečí, musí zamířit přes skály, za kterými se ukrývalo jezero. U něho bylo už často dosti kořisti. Jenomže Jennifer si včas neuvědomila, že ve skalách žijí predátoři, kteří rádi pojídají mláďata lovců i býložravých dinosaurů. Za kamenem byl slyšet skřek. Malý Terence se otočil, a uzřel, že těch zvuků je více... Ze skal začali skákat z nevelkých výšek Alvarezsauři, malý, ptákům podobní, lovci. Obvykle se živili mláďaty a vejci jiných dinosaurů. Jennifer rychle nastavila nohy, aby pod ní její mláďata vlezla. Alvarezsaury potom chytala, a lámala jim páteře. Ale tito nebyli jediní... Alvarezsaurů tu bylo už mnoho, a když se zdálo, že nehrozí nějaké nebezpečí, stáhl jednoho z nich na písek suchozemský krokodýl s názvem Nothosuchus. Jakmile malý Alvarezsaurové bojovali z více a více suchozemskými Nothosuchy, rodina utíkala dál. Po čtvrt hodině útěku byla Jennifer, Terence, Gorgo, Pátral i jejich sestřičky přesvědčeni, že našli úkryt. Ale ne na dlouho. Po Pátralovi najednou vyskočil Alvarezsaurus. Schodil ho na zem, a čelistmi se ho chystal zranit. Ale síly malého Aucasaura jsou proti Alvarezsaurovým vyrovnány. Pátral zasadil menší úder a Alvarezsaur spadl na písek. Ale nemínil se vzdát. I tentokrát tu však bylo štěstí... Nějací malý dinosauři začali skákat na Alvarezsaura a škrábat ho či kousat. Byly to Unenlangie. Za chvíly zabili malého lovce. Rodinka už byla v bezpečí... Gorgo radostně zakvíkal, když na délku uviděl jezírko a plno stromků kolem něho. Rodina bylaa zpokojená. Kolem půl jedné se vraceli do bezpečí. Ale stále tu není tak klidno. Snad rodina přežije jeden malý chaos-migraci Sauropodů...


Popisek k obrázku:Ze skal začaali skákat Alvarezsauři, ptákům, podobní lovci...

Těšte se na příště! Ještě bych Vás chtěl upozornit, že brzy otevřu seriál s názvem "Evolution of Earth"!

úterý 25. května 2010

Obrana laellynasaur+Speciál: rod, který se bránil tím, že chodil v šlépějích větších býložravců

Obrana u sauropodů, obrana u stegosauridů, obrana u triceratopsidů a obrana u ankylosauridů. To vše jsou díly mé série "Obrana u dinosaurů". Už je to dávno, co mi však Alfaraptor poskytl nápad, udělat další díl. Na jeho dobrý nápad nyní přidávám další díl, který se týká obrany malých theropodů. Ale je tu každopádně i speciál! Toto by měl být poslední díl mé série...

Před 105 miliony let obýval Austrálii jeden malý theropodní dinosaurus. Žil ve skupinách, a jeho název zní Laellynasaura (lelynasaura). Laellynasaury byli malý býložravci, ale jaká u nich byla obrana? Toť otázka... Většinou si stavěli tito malý tvorečkové hnízda, ale všechno to byl vlastně padělek-žádná vejce v něm nebyla. To byl skvělý nápad, jak uchránit hlavní hnízdo-to vlastnila vedoucí samice. Pokud by se navíc stejně nějaký ten malý savec dostal do blízkosti hnízda vedoucí samice, tak... Až do nedávna to byla otázka, na kterou vědci nedokázali odpovědět. Pak však seriál BBC Putování s dinosaury určil, že Laellynasaury měly podivuhodné přední končetiny. Jestli-že by je použily k obraně před savci, kteří jim občas kradli vejce, Laellynasaura se nemusela bát je použít. Tito živočichové silně hrabali, a tím všechny listy a podobné dopadly přesně na savce. Leallynasauři navíc hrabali rychle, což znamená, že savci byli velmi rychle odpuzeni. Pokud by byla Laellynasaura napadena nějakým "polárním alosaurem", její útěk by plány dravce zneškodnil. I když čaasto se stalo, že někdo padl vstříc alosaurovi, a to přímo do jeho tlamy, a zní to žaludku. Laellynasaury vyhynuli až asi před 95 miliony lety...

OBRANA U DINOSAURŮ SPECIÁL :

V období Jury se v Severní Americe proháněl jeden druh hypsilofodonta, blíže příbuzný s pozdější lelynasaurou. Šlo o druh Othnielie. Zatím moc nevíme o jejich obraně. Pokud by rychle neběhali, což však dokázali velmi, velmi dobře, často by se mohli stát kořistí dravců jako byl Allosaurus fragillis nebo Ceratosaurus nasicornis. O jednom z jejich obrany však víme-pásly se v blízkosti větších dinosaurů. BBC Putování s dinosaury například vyobrazilo Othnielie poblíž býložravého obraněného stegosaura. Jeho mávání ocasu už odpudilo dravce. Takže, kdyby nějaký z dravců zaútočil na Othnielie, riskuje střet s nebezpečným stegosaurem, a to doslova. Někdy se třeba nevyhnuli Othnielie nebezpečí, pokud by vzbudily vztek ve stegosauru, lehce by je tento býložravec svými ostny zabil. Nebo jinak: pásly se na rozlehlých pláních, a zničeho nic vyrazil ze zadu na jednu z nich alosaurus nebo ceratosaurus a uchvátil ji. My však víme, že se tito krání a někdy i roztomilý theropodi združovali do skupin s početnější rozvahou... 


Samozřejmě, neminou Vás mé další seriály o pravěku!

pondělí 24. května 2010

Chasmosaurus

Chasmosaurus ("ještěr s límcem") byl asi osmimetrový ceratopsid z období Křídy-žil v Severní Americe před 75 miliony let. Všichni Chasmosaurové žili ve stádech. Jeho lebka i z límcem však měřila asi 2 metry, takže šlo o pravěkého šampiona! Měl, stejně jako jiní jeho příbuzní, velký zobák, kterým ukusoval potravu. Žral kapradiny a vše další. Končetiny byli všechny uloženy přímo pod tělem, a měl ještě krátký roh na čenichu. Další dva menší rohy byly nad očima, a na límci ze zadu jsou zřetelné další menší "výrůstky". Proč Chasmosaur udržel tak dobře svoji váhu? Už jsem o tom řekl. Všechny končetiny byly nastaveny přímo pod tělem, a se tento druh lišil od jiných, kteří narozdíl od rodu Chasmosaurus měli nohy vyčnívající z těla. Velká naleziště tohoto zvířete pocházejí zejména z Kanady. Chasmosaurus byl docela lehce stavěný na ceratopsidy, je zřejmé, že šlo o dobrého běžce, a to tato skupina dinosaurů tedy moc nebyla...
Jeho dobrý popis je v knížce: "Dinosauři encyklopedický přehled" od Paula Baretta (illustrations Raúl Martín, vydalo nakladatelství Jupiter).

Příště Eustreptospondylus!

neděle 23. května 2010

Pravěká zoo-Do Severní Ameriky svrchní Křídy! 2

Pokud Vám nějak unikla minulá část mého seriálu, najdete ji v rubrice Příběhy na vyprávění .
Dnes přináším další část!

PRAVĚKÁ ZOO-DO SEVERNÍ AMERIKY SVRRCHNÍ KŘÍDY!-část 2/5:
Mezi Parasaurolophy se začali pohybovat nějací malý býložravci. "Johne, pojď se na ně podívat!" řekl jsem Johnovi. Vypadali, jako nějací hypsilofodonti. "Jsem si v celku jistý, o jaký druh jde. Orodroemus!" řekl jsem Johnovi. "Máš pravdu!" odpověděl mi John. Jak jsem je tak viděl, zalíbili se mi, jak byli malý, a já se rozhodl je přihnat do Pravěké zoo. "Johne, podrž mi prosím toto." dal jsem Johnovi plachtu. Jen jsem si nasadil mykynu, a pak jsem se odhodlal chytit je. Připravily jsme společně časový portál. Rozběhl jsem se přímo proti Orodroemům. Ti vyběhli ze stáda Parasaurolophů, a utíkali přímo mezi uschlé stromky a keře. V náhlém zmatku jsem si uvědomil, že jsem portál umístil dozadu, a ne až za uschlé strniště. Najednou ale přede mnou a Orodroemy něco zařvalo. Orodroemové se vydali po správném směru, a vběhli do portálu. Já jsem ho zavřel, ale přímo za mnou se ozval další řev. Jen několik metrů ode mně stáli dva Daspletosauři. Začali řvát tak strašlivě, že se i kachnozobý Parasaurolophové začali stahovat. Avšak, tito dravci šli po mně. "Johne, nastartuj jeep!" zakřičel jsem. Nevěděl jsem, zda-li je to správné rozhodnutí, jelikož Daspletosauři byli velmi rychlí. Rozhodl jsem se riziko podstoupit.

Naštěstí, když Dasspletosaurus spadne, nezvedne se už. Rozběhl jsem se přímo k velikým kořenům stromů, které vyčnívali ze země. Daspletosauři mně nicméně pronásledovali dál-uhýbali kořenům. "Jacku! Tady! Skoč do jeepu!" zakřičel na mně John. Uskočil jsem jen tak tak hlaadovým tlamám Daspletosaurů a skočit do jeepu ze vzdálenosti 3 metry zdaleka také nebylo lehké. "Díky bohu, že jsme se zachránily." řekl jsem ještě. Mezitím v Pravěké zoo hlavní veterinářka Ann studovala chování Huayangosauří samice, jak už jsme zjistily, těhotné. Ann usoudila, že je plná vajec. Možná, že proto se chladila v jezeru, když jsme ji kdysi chytali. Nu, pokud by nakladla vejce, možná by jsme měli hordu nových přírůstků... Když utíkáte před Daspletosaury, a uniknete, tak samozřejmě není bezpečí všude. "Už zase!" zavaroval jsem Johna. Už asi pět minut šustilo všude v křoví kolem nás-nebyli jsme si jisti, co to může být. "V Severní Americe žili i menší predátoři-co když je to třeba Dromaeosaurus?" řekl jsem. "Každopádně, musíme si dát pozor. Ať je to cokoliv." odpověděl mi John. Pak však z křoví vyběhl jeden Orodroemus, a...



Co se stane s Johnem a Jackem? Co to bylo v křoví? Byl to jen Orodroemus, nebo i někdo jiný? Jak dlouho je ještě do výbuchu Elghornského pohoří? Těšte se každopádně na příští část!

sobota 22. května 2010

Čeledě dinosaurů-2.část-Iguanodontidae

Přináším druhou část mého projektového seriálu o čeledích dinosaurů. Doufám, že si ji s radostí přečtete a užijete...

Iguanodontidi byla jedna z rozšířených skupin dinosaurů od Evropu po Andarktidu. Všechny druhy žili v období před více jak 100 miliony let-pár z druhů přežilo aaž do dob před 80 miliony let. Všichni Iguanodontidi byli vybaveni zobákem k ukousnutí potravy, ale nepatřili zrovna mezi nejchytřejší. V Evropě patřili dokonce k nejhloupějším... Původ skví z různých zemí. Zatímco druh Muttaburasaurus se vyvinul v Austrálii a rozšířil se až do Antarktidi, Iguanodon v Jižní Americe přešel na Evropu. Všechny druhy této čeledi většinou běhaly po zadních, a když byli v klidu, pochodovaly na všech čtyřech. Avšak, každý byl vybaven něčemu jinému. Igunodon vlastnil například ostrý dráp na palci, Muttaburasaurus měl podivný nos, kterým vydával hučivé zvuky, Ouranosaurus nosil zase na zádech velikou plachtu k termoregulaci... A co je na všech nejzajímavějšího??? Všichni měli stoličky! Žádný jiný dinosaurus nikdy neměl stoličky, ale Iguanodontidi ano... Nu, patří k významné čeledi dinosaurů...



Jméno čeledi: Iguanodontidae.
Nejznámější příslušníci:
Vectisaurus,
Probactrosaurus,
Iguanodon,
Camptosaurus,
Rhabdodon,
Muttaburasaurus,
Ouranosaurus.

Příště čeleď Hypsilophodontidae!

pátek 21. května 2010

Obrázek týdne 21.5.2010

Mesosoic earth sice pěkně kreslí, bohužel však na internetu nenalézám příliš mnoho obrázků... Toto jsou jedny z posledních. Na tomto vidíte další zvěřinu Jury. Posuďte sami:

Popisek k dnešnímu obrázku: Stádo Apatosaurů se zaastavilo kvůli čerstvé potravě. Z obrázku je také patrné, že Sauropodi mohli chodit po zadních, podívejte se do zadu. Mezi čerstvým borovým údolím jsou samozřejmě i velká hnízdiště. Tato nádherná scéna se odehrává před 145 miliony let.

Takže příště jedny z posledních obrázků od Mesosoic earth, které jsem kdy našel!

čtvrtek 20. května 2010

Tenontosaurus

Tenontosaurus ("ještěr se šlachami") byl až 6,5 metru dlouhý dinosaurus ze Severní Ameriky před přibližně 120-90 miliony lety. Šlo o jednoho ze spásačů, ale také dostal svou přezdívku, jako "přerostlý hypsilofodont". Ano, patřil do jejich čeledě. Avšak, kostry nesou také znaky Iguanodontů a Hardrosauriodů. Tenontosaurus byl poměrně rychlí, a živil se především kapradinami a menšími cykasy. Často se také stával kořistí Deinonychů. V jiném se ještě liší Tenontosaurus od jiných svých příbuzných nápaditě dlouhým ocasem. S váhou 1 tuny šlo tedy o dobře stavěného tvora, přizbůsobeného k boji. O jeho chování se ale neví tak moc, jako u jeho příbuzných. Kromě toho byl rozšířen ve skoro všech státech Spojených Států Amerických (nejvyskytovanější asi v Montaně, Texasu, Arizoně a zřejmě i v Dakotě).
Jeho popis najdete v: "Dinosauři encyklopedický přehled" od Paula Baretta (illustrations Raúl Martín, vydalo Jupiter).





Příště Chasmosaurus!!!

středa 19. května 2010

Putování s dinosaury, 1.Nová krev


Nová krev je první díl seriálu Putování s dinosaury, který se odehrává před 220 miliony lety, tedy v období Triasu. V této době se na Zemi objevili první dinosauři, ale nebyli největší. Šlo o malé tvorečky, kteří se postupně vyvynuli...

Tento díl je odehráván, jak už jsem se zmínil, v Triasu. Je zde vyobraazena bohatá zvěřina Arizony. Je těžké určit, o kom by asi tento díl mohl být, kdo by byl hlavním hrdinou, ale zřejmě to bude pár Cynodontů. Díl začíná přímo ve stádě Placeriasů. Postupně zde jsou odhalovány další živočichové, včetně pterosaurů a suchozemských zvířat. Díl nese i dobou hudbu... Samozřejmě se nelekněte krvavých scén, jako třeba kanibalizmus u dinosaurů nebo Cynodontů. Ale ne že byste byli zklamáni z těchto scén. Jsou zde krásné scenerie, a Triaská krajina byla v tomto díle celkově pěkně vytvořena. Zvířata vypadají jakokdyby "opravdově". Ještě co Vám k tomu musím říct: Je nezbytné podívat se na tento díl, protože jím začíná krásný britský seriál. Samozřejmě, určitě by Vás zajímal přehled zvířat z dílu. Tady jsou:



Coelophysis,



Terocephalian (popsán jako Cynodont)



Peteinosaurus



Placerias



Plateosaurus (ten je ale až na posledních scénách)



Postosuchus (největší predátor v té době na Zemi).

Příště se dozvíte o dílu "Čas titánů"!

úterý 18. května 2010

Oviraptor

Tento druh patří k jedním z nejproslulejších. Oviraptor (což znamená "Zloděj vajec") byl asi 2 metrový predátor z pouště Gobi a Nemect v Mongolsku a jiank obýval čtvrtinu Číny. Žil asi před 80 miliony let. Jméno "Zloděj vajec" získal Oviraptor díky jedné zkamenělině samice a hnízda jakéhosi dinosaura poblíž. Až v nedávné době se zjistilo, že prakticky vejce moc nepožíral, jelikož vejce u samice v hnízdě byla její samé. Oviraptor byl v jiném také bezzubý. Měl jen na horním patře nějaké "výrůstky", a ty zřejmě pomohli potravu rozmělnit. Jeho velkým odvěkým nepřítelem byli zejména Velociraptoři, Protoceratopsové a Virosauři. Kromě toho všeho nejvíce hnízd Oviraptorů patří k tzv. čínským zázrakům-spousty hnízd byli nalezeny hlavně tam.
Jeho výborný popis najdete v knize: "Dinosauři encyklopedický přehled" od Paula Baretta (ilustrace Raúl Martín-vydalo Jupiter). 




Příště Tenontosaurus!!!

pondělí 17. května 2010

Pravěká zoo-Do Severní Ameriky svrchní Křídy!1

Pokud Vám nějak unikla minulá část mého dlouhého seriálu, můžete ji najít v rubrice Příběhy na vyprávění . Zde přináším další část!

PRAVĚKÁ ZOO-DO SEVERNÍ AMERIKY SVRCHNÍ KŘÍDY-část 1/5:
Můj sen o splnění zoo plné pravěkých zvířat se stal skutečností... Koncem června roku 2007 jsme měli už dva členy. Mladý samec Yangchuanosaura by pořád jen žral všechno maso, je velmi hladový. Samice Huayangosaura se ukázala být dokonce těhotná. Měla v sobě několik vajíček. Asi čtyři dny jsme chystali s Johnem další výpravu. "Minule to byla Jura, a co takhle dát Křídu?" "Dobrý nápad" odpověděl mi John. Nachystali jsme jeep a vyrazily jsme přímo do portálu. "Mějte se, a ať se Vám daří!" uslyšeli jsme Charlesův pozdrav. Zamával jsem, a už jsme byli pryč. Tehdejší doby ale nebyli lehké. Hned jak jsme přijeli do nějakého strniště, bylo tu moc suchých klád a stromů, uviděli jsme nějaká zvířata kolem pochodující. "Podívej, Jacku!" zavolal na mně John. "Nádhera! Hned jak jsme na začátku naší výpravy, vidíem tu naše první Křídové dinosaury! Parasaurolophové!" řekl jsem mu. Takže jsme byli tam, kde jsem doufal. V období svrchní Křídy před 75 miliony let. Zanedlouho se tu prožene velká smršť. "Už tady z mýtiny je vidět Elghornské pohoří. Činá sopka pro nás může být zkázou. Johne, nasedni do jeepu, musíme vyjet!". Asi za půl hodiny jsme uviděli stádo Parasaurolophů u jezera. Jeden mladý samec se šel k jezeru napít, ale v tom vyrazil jakýsi predátor. Parasaurolophus byl snesen pod hlubiny jezera...


"Je to támhle! Deinosuchové!" řekl mi John. Obrovití krokodýlové začali žrát ubohého dinosaura. Voda byla z poloviny plná krve. Chtěl jsem takovéto krokodýli chovat v parku, spousty jezer by tam pro ně byli skvělým územým. "Vymyslíme strategii, Johne." řekl jsem... Asi za dvě hodiny, ve čtyři hodiny odpoledne, jsme ten plán chtěli uskutečnit. "Tady máš maso, Jacku!" hodil mi John maso. Uvázal jsem jej na dlouhý provaz, a zahákl na něho. Nohou jsem začal dělat velké vibrace. "Budou určitě kousek odtud." řekl jsem, a uklidňoval. Kousek od toho místa jsem uviděl hlavu. Byl to jeden Deinosuchus-tentokrát by se mohlo všechno povést na první pokus. V náhlém zmatku vyběhl z vody, a běžel přímo k masu. Chvíly jsem utíkal až k portálu, a tam jsem také maaso hodil. Deinosuchus, nedbaje na mně, soustředící se jen na kus masa, proběhl portálem během 30ti sekund. Rychle jsme teleprtační časový portál vypnuli. Kus od toho místa se začalo pást stádo Parasaurolophů na stromech. Mezi nimi zaačli pobíhat nějací malý býložravci...


Co se stalo dál? O tom Vám napíši příště...

neděle 16. května 2010

Hmyz a jeho předci-2.část

Podívejte se společně se mnou do říše jedněch z nejmenších tvorů, žijících na naší planetě! Podíváte se do žíše hmyzu a pavoukovců, ale také uvidíte jejich předky! Předky členovců! Snad Vás tento seriál zabaví, budu se snažit vyložit co nejvíce informací!

HMYZ A JEHO PŘEDCI-ČÁST 2.-STONOŽKY A PŘÍBUZNÍ
Stonožky, mnohonožky a tisícinožky jsou jedni z nejhojnějších brouků, žijících u nás i v zahraničí... Jsou velmi malé, ale před 305 miliony lety žily předci těchto malých zvířátek v Karbonských lesích. Ale ti byli velicí jako auto, 3-4 metry dlouzí. K jednim z nejznámějších z této "pradávné velké havěti" patřila Aurthopleura. Šlo o velmi podivného členovce, žijícího jak ve na Skotských ostrovech (Aran) tak v Severní Americe. Nelze však představit si pevnou rekonstrukci. Na ostrově Aran ve Skotsku jsou dnes stále stopy, které zřejmě "vytesala" Authopleura, když pochodovala. Až do nedávné doby si vědci mysleli, že jde o masožravce, ale potom se dokázalo, že žrala Aurthopleura listí. Stále se neví, jde-li o mnohonožku, stonožku nebo tisícinožku, ale je to fantastický objev. Vraťme se ještě do dnešních dob. Stonožky a jejich příbuzní patří mezi hmyz (přesto-že mají více jak šest nohou). Neřaďte je proto mezi pavoukovce, a zapamatujte si jedno pravidlo: neubližujte jim, třeba někdy vědci zjistí, že jsou pro nás užitečné. Třeba budou takový, jako mravenci nebo včely, kdo ví, třeba v budoucnosti narostou do ohromných velikostí...




Zajímavost: Stonožky a mnohonožky vystřikují společně i s tisíconožkami "kyjavit", který páchne a dost bolí v očích... Tím se brání...

sobota 15. května 2010

Pomalí ale velcí:ARGENTINOSAURUS

Argentinosaurus ("argentinský ještěr") byl asi 17ti metrový býložravec. Patřil k nejcětším sauropodům Jižní Ameriky. Stejně jako jiní Křídový sauropodi i on byl z čeledi Titanosauridae. Měl dlouhý ocas k obraně a kratší krk. Vlastnil těžkou lebku. Žil před 100-79 miliony let na území dnešní Argentiny a Patagonie.

Kde žil: Jižní Amerika (Argentina a Patagonia)

Kolik vážil: zřejmě kolem 12-13 tun

V jakém žil období: Křída

Kdo ho popsal: Rudolf Coría.

O dalším sauropodovi se dozvíte na: www.mojeznamky.blog.cz . Tento projekt jsme udělali společně...

pátek 14. května 2010

Obrázek týdne 14.5.2010

Opět je tu další obrázek od Mesosoic earth. Podle mně je naprosto nádherný, je z Jurské epochy zvané Malm. No, posuďte sami...

Popisek k dnešnímu obrázku: Brachiosauři se procházejí na solné pláni před 150 miliony lety. Mezi stádem leží kostry velkých dravých Allosaurů, ale velcí herbivoři netuší, že se jim může stát stejným osudem...

Zatím budu hledat další obrázky, protože jiné nemám zatím nalezené...

čtvrtek 13. května 2010

Soupis největších dravců-Mapusaurus

Toto je společný projekt "Soupis největších dravců"-www.pravekysvet.blog.cz a www.blogorgonopsid.blog.cz .

Mapusaurus

Doba:Svrchní Křída před více jak 80 miliony let  
Výskyt:Jižní Amerika
prostředí:lesy, pláně a blízkost jezer
potrava: větší dinosauři
velikost: maximálně 12,5 metru
hmotnost:4,5-5 tun

Mapusaurus byl jedním z obrovitých dravců svrchní Křídy, a žil v Jižní Americe. Patří k obrovitým predátorům. Mohl lovit i větší dinosaury, třeba Saltasaury nebo dravce rodu Aucasaurus. Jeho jméno znamená v překladu "zemský ještěr". Jeho blízce příbuzný je Giganotosaurus. Skvělé objevy tohoto dravce byli nalézány v letech 1997-2001. Byl to theropodní dravec z Argentiny a Patagonie. Byl o rychlosti asi 47 km/h. To ho činilo dobrým běžcem, aby mohl napadat ostatní tvory, které zahlédl. Když mu utíkali, Mapusaurus je často mohl dohnat. 


Další díl tohoto seriálu bude na www.pravekysvet.blog.cz . Ještě bych upozornil, že zatím nemíním dělat další projekty s Vámi, protože již projekty dělám s dvěma lidmi. Až tyto seriály skončí, pak teprve se budete moci zeptat.

středa 12. května 2010

Nothosaurus


Jméno: Nothosaurus,
potrava: masožravý,
délka: do 4 metrů,
výskyt: před asi 240 miliony let.
Popisek:
Tento masožravý mořský plaz brázdil vody Triasu, a ulovil, na co přišel. Zaútočil na vše. Často se jeho kořistí mohli stát i pterosauři, třeba Eudimorphodon. Přesto-že měl menší oči, viděl zřejmě dobře. Velice podivuhodnými jsou však jeho končetiny. Prsty jsou zakončeny a rozděleny silnou blánou. Stejně jako Plesiosauři i Nothosaurus vylézal ven, Zdeněk Burian ho například často kreslil na kameni. Nové výzkumy potvrdily, že měl však tento druh kratší krk, než se předpokládalo ještě v minulém století. Možná, že to byl předek Plesiosaurů z Jury. Kdo ví, ale vědci si to myslí... 
  
Zvířat z Triasu je ještě hodně, příště přinesu další! Ještě bych chtěl upozornit, že budu pokračovat v rubrice "Profily našich předků".

úterý 11. května 2010

Masožravci

Můj seriál o rozdělení dinosaurů pokračuje... Seznam dílů: 1.díl:Býložravci (tento díl proběhl 21.dubna), Masožarvci (dnes), Odvětví masožravců-hmyzožravci (čas zveřejnění neurčen), Odvětví masožravců-rybožrouti (čas zveřejnění neurčen). Zde je další část!!!

Masožravci je hojná skupina druhohorních dinosaurů. Byli to každopádně lovci. Dělí se i na různá odvětví, nás ale dnes bude zajímat jejich chuť k červenému masu. Každý měl jiný způsob potravy: Menší masožravci (například Staurikosaurus nebo Coelophysis) mohli potravu lovit v Triaské krajině. Jiní, například menší Utahraptor zabíjeli kořist drápy. Tyto dravce nazýváme "raptory". Větší masožravci, jako třeba Ceratosaurus dorlstali do velikosti 6 metrů. A ti největší (Allosaurus, Tyrannosaurus Rex, Giganotosaurus, Spinosaurus) lovily možná dokonce i samotářsky... Nyní přistáváme v geologickém období jménem Trias. Žijí tu menší masožravci, v tomto případě jde o rody Staurikosaurus nebo Coelophysis. Jsou to vůbec první dinosauři, masožraví. Staurikosaurus není o velké hmotnosti a velikosti, Coelophysis je vysoký sotva jako člověk. Jde o dravce, často se živící se i rybami. Jsou ale dobře přizpůsobeni lovu větších a silnějších zvířat. V geologické periodě, nazývané Křída, v Brazilských lesích před 120 miliony let žije predátor, pravděpodobně největší raptor, Utahraptor. Tento dravec je schopen uchvátit kořist silnými drápy. Těmi se zabodne do kůže oběti, a silnými zuby a čelistmi sklapne např. krk. Jeho kořistí se může stát třeba Iguanodon. Období nazývané Jura bylo královstvím dinosaurů. Žili tu menší predátoři, teřba Ceratosaurus, dlouhý 6 metrů. Tito dravci loví v menších skupinách malé dinosaury, Dryosaury nebo větší Camptosaury. V tomto období se na Zemi vyvinul i Tyrannosaurus své doby-Allosaurus.

Tito až dvanácti metroví dravci nebyli zdaleka jediní, kteří patřili mezi obry. Obrovití Křídový masožravci, jakými mohou být třeba Tyrannosaurus, Giganotosaurus, Spinosaurus a další jsou jen některými dravci, zástupci ohromné skupiny zvířat. Až do blízké doby se spekulovalo, že T-Rex byl prý největším predátorem vůbec na souši. Avšak v nedaleké době se zjistilo, že Spinosaurus Aegypticus byl větší, protože jeho délka byla kolem 18 metrů. Ten žil v Africe. Ale tito dravci nebyli jediní. Bylo jich mnohem více, a samotné názvy by zabrali až moc místa. Ale je tu jeden výsledek evoluce: od doby před 230 miliony let (kdy se objevil první masožraví dinosaurus, Staurikosaurus) se do doby před 65 miliony let vyvinuli obří plazi, od T-Rexe a jeho velikosti k největšímu suchozemskému dravci-Spinosaurovi, žijícímu v Africe... Nu, dravci by museli být všude...

Příště další, třetí, část!!!

Nejčtenější