Ve čtvrtek 3. srpna 2023 publikoval vědecký časopis Journal of Vertebrate Palaeontology, dobře známý všem zájemcům o fosilní obratlovce, článek australského paleontologa Lachlana Harta a jeho kolegů, v němž byl popsán nový temnospondyl Arenaerpeton supinatus. Exemplář, na základě něhož došlo k formálnímu popisu tohoto pravěkého obojživelníka, pochází ze souvrství Terrigal v Sydneyské pánvi, z území australského spolkového státu Nový Jižní Wales, kde byl nalezen v polovině 90. let minulého století. Následně byl umístěn do Australian Museum - pro které Lachlan Hart již několik let pracuje - kde dostal označení AM F125866, a čekal přes pětadvacet let na to, až se na něj vědečtí odborníci blíže podívají. Hartovi a jeho kolegům bylo povoleno vzít fosilii do zařízení vlastněných Australian Border Force, aby ji vystavili rentgenovému záření; touto metodou ale bohužel nic nezjistili, neboť malá kvantita kostí obojživelníka a okolní matrix (základní hmota sedimentů) byly v podstatě zaměnitelné. Dále byla provedena fylogenetická analýza s užitím datasetu vytvořeného Anne Warren a jejími kolegy v roce 2011 při výzkumu australského stereospondyla Bothriceps australis z raného triasu; tento dataset zahrnuje sedmadvacet taxonů temnospondylů s šedesáti morfologickými charaktery. Autorům této studie se podařilo zjistit, že Arenaerpeton supinatus v rámci řádu Temnospondyli patřil do podřádu Stereospondyli, a dále do nadčeledi Brachypoidea, zavedené Richardem Lydekkerem roku 1885 a zahrnující dvě čeledi - Brachyopidae a Chigutisauridae. Arenaerpeton byl konkrétně zástupcem té druhé jmenované, do které kromě chigutisaura, podle něhož je pojmenována, patří také například Siderops, queenslandský, 270 centimetrů dlouhý temnospondyl z rané jury, nebo Kuttycephalus z pozdního triasu Indie. Nově popsaný temnospondyl měl klasickou brachycefalickou lebku, typickou pro zástupce nadčeledi Brachypoidea a pro některé dvinosaury (jiný podřád temnospondylů). Na rozdíl od velkozubých brachyopidů měli chigutisauridi poměrně velké množství drobných marginálních zubů jak v maxille (horní čelisti), tak premaxille; to platí i o arenaerpetonovi. Hart a jeho kolegové identifikovali celkem osm jednotlivých znaků, které jsou pro tento nově popsaný taxon typické. Jako příklad uveďme třeba vomerinovou depresi (důlek v zadní části septa oddělujícího nosní cesty), která se příliš nelišila od vomerinové deprese přítomné v lebce jeho bližších příbuzných, sideropse a keratobrachyopse. S keratobrachyopsem sdílel také štíhlou, úzkou, prodlouženou postglenoidní část mandibuly (tedy část spodní čelisti za glenoidními jamkami, situovanými v bazální oblasti spánkové kosti).
Rekonstrukce nově popsaného temnospondyla Arenaerpeton supinatus lovícího rybu Cleithrolepis granulata. Autor: José Vitor Silva, zdroj uveden níže
Název, který Hart a jeho kolegové pro toto zvíře vybrali, znamená v překladu do češtiny "zvíře z písku lezoucí po zádech"; latinské "arena" totiž znamená "písek"; "erpeton" se dá přeložit jako "lezoucí zvíře", přičemž jde o staré latinské označení pro plazy a obojživelníky (zkráceně dnes pod vlivem angličtiny říkáme herp, od slova herpetofauna); a "supinatus", slovo též z latiny, znamená "na svých zádech." Toto druhové přízvisko odkazuje na fakt, že se fosilie zachovala břichem zvířete nahoru. Sediment s 94 centimetrů dlouhou kostrou z terrigalského souvrství je v podstatě pískovcem bohatým na křemen, datujícím se do doby před více či méně 249 miliony let. Arenaerpeton supinatus je čtvrtým pojmenovaným chigutisauridem z Austrálie, a spolu se spodnotriasovým keratobrachyopsem také jedním z nejstarších; Siderops je, jak již bylo zmíněno, z rané jury, a nejznámější australský chigutisaurid, Koolasuchus - proslavený v popkultuře svým vystoupením (byť v CGI formě) v britském dokumentu Putování s dinosaury (Walking with Dinosaurs) z roku 1999 - žil v rané křídě.
Zdroj informací a obrázku pro tento příspěvek:
A new chigutisaurid (Brachyopoidea, Temnospondyli) with soft tissue preservation from the Triassic Sydney Basin, New South Wales, Australia (Journal of Vertebrate Palaeontology)
Co na tohoto metrového bratránka slavného koolasucha říkáte? Vrátili byste se rádi do spodního triasu Austrálie a zaplavali si s ním?
Žádné komentáře:
Okomentovat