Boj za sociální a environmentální spravedlnost vždy ve skupinách, jež naopak změnám odporují, vytváří nepřátelskou reakci. Z důvodu průmyslového lobby a snahy o získání politické moci jsou určitými skupinami démonizováni klimatičtí aktivisté; mocichtiví, v krajně pravicových uskupeních se politicky angažující lidé se stavějí proti těm, jež se snaží zlepšit podmínky pro život LGBTQIA+ lidí; bohatí nehodlají dopustit na kapitalistický systém, a prostřednictvím médií, která vlastní, vytvářejí ve společnosti nechuť k humánnějším systémovým alternativám. Nemálo těch, kteří se snaží o změnu k lepšímu, poznalo za své životy represi a násilí. 4. dubna 2023 vydala lidskoprávní organizace Front Line Defenders svou globální analýzu situací, ve kterých se bojovníci za sociální a environmentální spravedlnost nacházeli v minulém roce. Dokument nazvaný Global Analysis 2022 je volně dostupný ke stažení na webu Front Line Defenders. Informace, které obsahuje, nejsou příliš povzbudivé, a poukazují na velké a často neřešené problémy, se kterými se ti, jež usilují o změnu, setkávají. V roce 2022 bylo zavražděno 401 ochránců lidských práv a enviromentálních aktivistů ve 26 zemích světa. Přitom největší počet z nich byl zavražděn v zemích Latinské Ameriky, která je pro lidskoprávní a environmentální aktivisty svou nebezpečností blízká Rusku a Ukrajině (v kontextu probíhající války). K 80 % vražd aktivistů spáchaných v roce 2022 došlo v Kolumbii, na Ukrajině, v Mexiku, Brazílii a v Hondurasu; čtyři z těchto pěti zemí jsou zeměmi latinskoamerickými. Z toho 46 % vražd aktivistů, přinejmenším 186 činů, bylo spácháno v samotné Kolumbii. Nejvíce jich bojovalo za environmentální spravedlnost a za práva původních jihoamerických obyvatel.
Území vykáceného lesa v kolumbijském departmentu Caquetá, který loni ztratil takřka 87 000 hektarů lesních porostů. Obrázek z webu Reuters
Kolumbie je zemí zvláště problémovou; mezi lety 2012 a 2020 v ní bylo zabito také více náčelníků kmenů původních obyvatel, než v kterékoli jiné latinskoamerické zemi. Ti, kteří se ozývají a nesouhlasí s těmi, jež mají moc, a kteří rozhodují o změnách, se dostávají do hledáčku reakcionářů a ozbrojených guerril, jež jsou opravdu schopni všeho, aby si uhájili své zájmy. Environmentální aktivismus je v Kolumbii velmi riskantním. Například 22. února 2022 byli zavražděni Jorge Tafur a Teófilo Acuña, jež se stavěli proti devastaci mokřadu Ciénaga de Zapatosa v kolumbijských departmentech Cesar a Magdalena; území o rozloze asi 40 000 hektarů je podle Ramsarské úmluvy chráněno, ale hrozí mu znečištění vody kvůli těžbě ropy a zemního plynu. Nedlouho poté, co Tafur a Acuña přišli o životy, byl zavražděn také jejich kolega José Luis Quiñonez, který se stavěl proti vlastníkům dvou nemovitostí u řeky Lebrija v oblasti Ciénaga de Zapatosa. Rodinám z šesti obcí v okolí mokřadu také přišla řada výhružek smrtí, nemluvě o obtěžování ze strany starostů a dalších veřejných činitelů. Ti jsou očividně více na straně společností prahnoucích po zisku a tedy zničení tohoto unikátního ekosystému, než na straně lidí, kteří jsou na území závislí, například rybolovem. Zvolení představitelé komunit, kterých se zásahy do životního prostředí týkají nejvíce, a jež jsou součástí kolumbijských akčních výborů Juntas de Acción Comunal, jsou buď ignorováni nebo přímo obtěžováni; 72 z nich bylo loni zavražděno. Podle výzkumu provedeného Front Line Defenders se v oblastech, v nichž k vraždám došlo, nacházejí legální i nelegální ozbrojené skupiny. Některé z nich mají jasnou agendu. Podle Javiera Giralda z kolumbijského CINEP (Centra výzkumu a populačního vzdělávání) jsou dnes napadáni nejen lidskoprávní aktivisté, ale také sociální lídři těchto komunit. Cílem je umlčet ty, kteří se snaží proti destrukci životního prostředí zakročit nebo o ní efektivně informovat širší veřejnost. Na území Kolumbie tyto vraždy nejčastěji provádějí maskovaní muži, kteří na místo činu dojíždějí motorkami. Z videozáznamů pořízených bezpečnostními kamerami není lehké je identifikovat.
O vraždách lidskoprávních a environmentálních aktivistů se širší veřejnost často ani nedozvídá; zpravodajské weby o nich informují jen málokdy. Obrázek z webu MozartCultures
Situace pro ty, jež se stavějí proti destrukci životního prostředí, není lehká ani v Brazílii, ve které loni zemřelo 26 aktivistů. V prosinci 2022 začala brazilská federální policie vyšetřovat vraždu Sarapa Ka'apora, který byl napaden a zabit v květnu minulého roku. Aktivně se stavěl proti těžbě zlata v oblasti, kterou jeho kmen obývá, a byl zapojen do Organizace pro lidská práva ve státě Maranhão. V lednu minulého roku konfrontoval těžaře dřeva, jež mu vyhrožovali smrtí. Okolnosti smrti pětačtyřicetiletého původního jihoameričana a aktivisty nebyly dlouho veřejně diskutovány, ale lidé z jeho komunity tvrdí, že byl zavražděn kvůli své opozici vůči korporátním projektům, jež vyústily ve vykácení deštného lesa na území kmenem obývaném. Za minulého prezidenta Brazílie, krajně pravicového populisty Jaira Bolsonara, se situace pro původní obyvatele území Brazílie zhoršila. Také represi environmentálních aktivistů v Mexiku nelze nevěnovat pozornost; k 10 z 22 vražd těchto aktivistů spáchaných v loňském roce došlo ve státě Oaxaca, a celkově se počet zabitých aktivistů (environmentálních i lidskoprávních) v Mexiku v roce 2022 vyšplhal na číslo 45. Na konci roku bylo 125 rodin z guatemalského departmentu Alta Verapaz bezsouhlasně přemístěno z jejich původních domovů proto, že se aktivně stavěly proti nelegální těžbě dřeva v oblasti. V Ekvádoru se aktivisté za práva původních obyvatel a za environmentální spravedlnost setkávají s obtěžováním a fyzickým násilím jak ze strany státních představitelů a veřejných činitelů, tak ze strany neveřejných činitelů; všichni tito opresoři však hájí těžbu fosilních paliv, včetně ropy. V Hondurasu bylo loni zabito 17 aktivistů, dvakrát více, než v Íránu - podle dat získaných Front Line Defenders bylo loni v Íránu zavražděno 8 aktivistů, což však není malý počet; vzpomeňme na odvážnou dvaadvacetiletou íránskou feministku Mahsu Amini, jež byla ubita k smrti loni v září.
Člen původního kmene Ka'apor z brazilského státu Maranhão protestuje proti ničení svého domovského lesa. Obrázek z webu Cimi.org.br
Mezi mnoha odvážnými lidmi, kteří byli loni v zemích Latinské Ameriky zabiti, byl také britský novinář na volné noze Dom Phillips, který beze stopy zmizel 5. června 2022. Phillips se do brazilské Amazonie vydal s cílem odhalit, jaká nebezpečí tamním původním obyvatelům hrozí (a hrozila za vlády Bolsonara, který odmítal řešit dopady covidové pandemie na izolované komunity původních jihoameričanů v Amazonii; připomeňme si, že dopad to na ně mělo naprosto devastující). Ti, pro které byl Phillips svou prací nepohodlný, se postarali o to, aby ze své výpravy do brazilských lesů žádný článek nenapsal. Spolu s ním 5. června zmizel i indigenista a zastánce původních obyvatel brazilské Amazonie, Bruno Pereira. Ten byl pro autority nepohodlný zejména kvůli tomu, že chtěl původní obyvatele Amazonského pralesa vybavovat drony a počítači, díky nimž by mohli monitorovat těžaře a další nezvané návštěvníky na svých územích. Už předtím, než byli Phillips a Pereira zavražděni, obdrželi mnoho výhružek smrtí od prodejců drog, těžařů dřeva a fosilních paliv a také od pytláků.
Bruno Pereira, indigenista a zastánce původních jihoamerických obyvatel, který spolu s Domem Phillipsem zmizel 5. června 2022. Fotografie z webu Agência Amazônia
Front Line Defenders i nadále získávají informace o tom, s jakými nebezpečími se aktivisté bojující za práva žen, LGBTQIA+ osob, indigenních obyvatel různých regionů a proti destrukci životního prostředí setkávají. V roce 2022 se s fyzickými útoky setkalo 12,8 % z nich. Téměř pětina, 19,5 % aktivistů, bylo také zatčeno, a zažili tedy kriminalizaci. 48 % homicidálních činů spáchaných na aktivistech minulý rok ukončilo životy lidem stavějícím se právě za práva indigenních obyvatel a za environment. Svět přitom ty, jež se snaží o pokrok, nutně potřebuje. Nyní více, než kdy jindy. Environmentální krize probíhá, biodiverzita se snižuje, klimatická změna má reálné a v současnosti pozorovatelné projevy v podobě zvyšující se četnosti extrémních jevů počasí, sucha a požárů. Mocní ubírají lidem jejich práva. Snaží se o represi, o umlčení těch, kteří o palčivých problémech hovoří, a těch, kteří se aktivně staví za zlepšení, za lidská práva či za systémovou změnu. Všichni aktivisté, kteří v roce 2022 byli zavražděni, si zaslouží naši úctu. Nechť jsou pro nás inspirací - pro všechny z nás, ve všech koutech planety. Nebudeme mlčet. Lepší svět je možný!
Zdroje informací pro tento článek:
Global Analysis 2022 (Front Line Defenders)
El lío de tierras detrás del asesinato de Teófilo Acuña y Jorge Tafur (Verdabierta.com)
Colombia: En menos de seis meses han asesinado a tres líderes que defendían la Ciénaga de Zapatosa (Rutas del conflicto)
The conservation community mourns Sarapo Ka'apor (Rainforest Rescue)
Žádné komentáře:
Okomentovat