pondělí 8. dubna 2019

Dva nově objevení pravěcí vodní živočichové

Svět paleontologie je už pěknou řádku let dějištěm úžasných objevů. K objevům nových druhů dochází takřka neustále - a nejde jen o dinosaury, ale i o další prehistorické tvory. V tomto případě se jedná o dva vyhynulé vodní živočichy, eocénského kytovce a jurského krokodýla, z nichž každý doplňuje naše znalosti o evoluci skupin zvířat, k nimž náleží...

Dne 4. dubna byl v žurnále Current Biology uveřejněn článek o objevu raného eocénského kytovce, který je něčím výjimečný. Jde totiž o prvního čtyřnohého kytovce, vzhledem se pravděpodobně podobajícího raným kytovcům jako byli Ambulocetus či Rodhocetus, který pochází z tichomořského pobřeží amerického kontinentu. Dříve nalezení, již jmenovaní kytovci, pocházeli většinou z Pákistánu či Indie. Avšak nový druh, Peregocetus pacificus, pochází z Peru. Nalezené fosilie, mezi nimiž jsou i úlomky spodní čelisti s nádherně zachovalými zuby, svědčícími o tom, že Peregocetus byl predátorem, se datují do doby před 42,6 miliony let. Kytovci jako řád započali v jižní Asii nedlouho předtím. Netrvalo jim dlouho a rozšířili se po celé planetě, a Peregocetus je toho dokladem. Samozřejmě měl mezi prsty blány, díky nimž byl dobrým plavcem. Nevyvinuly se u něj ještě ploutve, a část života pravděpodobně trávil na souši. Kaudální obratle se podobají ocasním obratlům dnešních bobrů, což dokazuje, že Peregocetus využíval svého ocasu k pohánění těla ve vodě. Celkově tento kytovec dorůstat délky 4 metrů, takže byl srovnatelný s většími druhy krokodýlů.


Druhým nově objeveným druhem je jurský krokodýl Cricosaurus bambergensis. Jeho fosilní pozůstatky byly odkryty poblíž Bambergu v německém Bavorsku v roce 2014. Nyní je popsali němečtí paleontologové z Přírodovědeckého muzea v Berlíně a skotští paleontologové z Univerzity v Edinburghu. Cricosaurus byl mořským krokodýlem; jeho končetiny připomínaly spíše ploutve. Tím se trochu podobal mnohem známějšímu jurskému mořskému krokodýlovi, Metriorhynchovi. Asi nejzvláštnějším znakem Cricosaura byla úplně jiná stavba horního patra. Žádný současný ani dosud objevený pravěký krokodýl takovou nemá.

Za informace a obrázky vděčím webům Science Daily a Newsweek.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nejčtenější