pondělí 29. listopadu 2010

Celebeské moře: korálový trojúhelník

Stejně jako každý týden, i tentokrát mně ohromila Zázračná planeta (opět zase však National Geographis Special), která byla vysílána v pátek na ČT 2 ve 20.00. Tentokrát přináším článek o Celebeském moři, které je velmi zvláštní a podivuhodné.

Celebeské moře je velmi podivuhodné. Žije v něm taková spousta živočichů, že si to člověk nedokáže představit. Jak ale Celebeské moře vzniklo a proč je tak podivuhodné? Stalo se tak před dvěma sty miliony let, kdy se obří superkontinent Pangaea rozdělil na Laurasii a Gondwanu. Poblíž území dnenší Malajsie vznikl tzv. korálový trojůhelník a jáma uprostřed jeho, hluboká nejméně 5-6 kilometrů. Hlubiny této propasti kde už nelze rozpoznat noc a den se pokusila prozkoumat skupina vědců. Jeden z nich, uznávaný fotograf pro společnost National Geographic využil několik svých přístrojů, které vyrobil na svých misích z asi devadesátých let. Šlo o dálkově ovládanou ponorku kterou bylo možno dno Celebeského moře prozkoumat. Dále expedice spustila přístroj, který fotograf nazval Roubkem. Roubkem později vytáhl úchvatné záběry, a zejména žraloka pacifického, který byl tentokrát nalezen tisíce kilometrů od prvního spatření. 

K tomuto úchvatnému nálezu ale došlo zjevně jen z jednoho důvodu a to kvůli době ledové. Když byl svět značně ochlazen tak samozřejmě jako při téměř všech katastrofách zbylo několik míst, které zaledněné nebyly. Právě před sto tisíci lety došlo k nezamrznutí korálového trojůhelníku a v Celebeském moři byl život izolovaný. Narozdíl od ostatních moří a oceánů, kde vymřeli živočichové, neschopní se přizbůsobit, tady všechny ryby, plži, mlži, loděnky, olihně, medůzy a dokonce i plankton dostali jedinečný dar: žít dále v teplé vodě... Přesto je však Celebeské moře neprozkoumané z více jak 80%, výprava Natinonal Geographic však slíbila, že se jednoho dne zpátky do Celebeského moře vrátí...

Zdroje: Nikdy by mně nenapadlo napsat tento článek nebýt filmu National Geographic Special: Celebes Sea. Obrrázek je z Wikimedia.org .

4 komentáře:

Nejčtenější