pátek 13. června 2025

Obrázek týdne 13. 6. 2025

Nastal druhý červnový pátek, což samozřejmě znamená, že se na Blogorgonopsidu musí objevit další Obrázek týdne! Zatímco minule jsem v této rubrice oslavoval Jurský park, sérii mého dětství, jejíž sedmý film jde do kin už jen za 19 dnů, tentokrát se vrátím hlouběji do minulosti za nikoliv "klonovanými", ale stoprocentně pravými prehistorickými zvířaty. Možná si vzpomínáte na obraz paleoartisty Olmagona, který jsem mezi Obrázky týdne zařadil s koncem roku 2024 - ten s tučňáky císařskými a cryolophosaurem. Tentokrát je tu Olmagonovo dílo s názvem Ice, shodou okolností zveřejněné právě v prosinci 2024 na webu DeviantArt. A rozhodně stojí za to!


Popisek k obrázku: Šestičlenná tlupa teropodních dinosaurů druhu Kakuru kujani sleduje ve světle pozoruhodného úkazu známého jako aurora australis neuvěřitelnou show zprostředkovanou dospělcem a mládětem pliosaura druhu Kronosaurus queenslandicus. Na zamrzlých březích eromanžského moře pátrali tito masožraví maniraptoráni po něčem k snědku, neboť v době polární noci, v největší tmě a největší zimě, je živé kořisti k polapení po málu. Kdyby však chladivé vody vyvrhly alespoň nějakou mrtvou rybku! Desetimetrová kronosauří samice a její o něco menší, ale i tak ne zrovna trpasličí potomek mohou kakurům nadělat více starostí, než si překvapení dinosaurové zatím myslí. Ty ohromné čelisti vyzbrojené šesti řadami až 30 centimetrů dlouhých zubů po nich mohou chňapnout coby smet. I mláděti by se jeden Kakuru, dlouhý 2 až 3 metry, možná skoro celý vešel do té zubaté tlamy. Jedno zkousnutí, a život chřadnoucího, mrazivým větrem bičovaného dinosaura by rázem skončil. Kdo ví, zda se však největší predátoři oceánu vůbec budou o ty překvapené dvounožce zajímat. Primárním důvodem, proč se vůbec dvojice vynořila, je nutkání k nadechnutí. Tato scéna se odehrává před 115 miliony let v oblasti, ze které se jednou stane souvrství Bulldog (či Buldočí souvrství?) v Jižní Austrálii. Kakuru je jediným zatím identifikovaným dinosaurem z tohoto souvrství, jehož horniny se datují do křídových stupňů apt až alb. Co se však týče mořských plazů, může se Bulldog chlubit více rody - kromě kronosaura třeba umoonasaurem, plesiosaurem z čeledi Leptocleididae, nebo opallionectem, plesiosaurem z kladu Cryptoclidia. Dále souvrství vydalo i nemálo fosilního dřeva, pozůstatků stromů splavených k pobřeží z gondwanského vnitrozemí.

Fascinující je, že taková scéna se klidně mohla před oněmi sto patnácti miliony roky odehrát. Kdyby tak existoval průchod do nějaké paralelní dimenze, v níž by existoval křídový svět... Kdybyste třeba dnes večer nemohli usnout, pomýšlejte na to. Cestování časem je pořád jen záležitost snění, bohužel.
Ačkoliv nemohu garantovat, že každodenní psaní článků je zpět, mohu vás ujistit, že ve druhé polovině června už Blogorgonopsid bude o dost více aktivní. Mám samozřejmě nějaké resty, hlavně chci dokončit 3. kapitolu Nových Lovců kryptidů, k čemuž jsem se z časových a v posledním týdnu i zdravotních důvodů nemohl dostat. Určitě očekávejte 5. část 6 vybraných druhů diplocaulidů, a také se tu v brzké době objeví článek oslavující kulaté výročí vydání jednoho filmu, který mi přirostl k srdci, byť se nikterak netýká prehistorické fauny. Pokud jste geekové, pak už víte... Pro ostatní čtenáře nechť je to však trochu překvapení.
Mějte krásný víkend, nenachlaďte se jako já (i v červnu je vše možné, vždyť letos je tento měsíc nebývale chladný) a dělejte, co vás zajímá.

2 komentáře:

  1. Přeji brzké uzdravení. Ono to počasí je na červen opravdu zvláštní. V našem případě to tak bylo i celý květen. Včera jsem taky po dlouhé době psala (co taky jiného v tomhle počasí) a snad i dočtu, co už čtu delší dobu.
    Hezký víkend. 🙂

    OdpovědětVymazat

Nejčtenější