Zoo Quest. Quest Under Capricorn. Eastwards with Attenborough. Fabulous Animals. Life on Earth. The Living Planet. The First Eden. Lost Worlds, Vanished Lives. The Trials of Life. Life in the Freezer. The Private Life of Plants. The Life of Birds. The Blue Planet. The Life of Mammals. Life in the Undergrowth. Planet Earth. Life in Cold Blood. Nature's Great Events. Life. David Attenborough's First Life. Frozen Planet. Rise of Animals: Triumph of the Vertebrates. David Attenborough's Natural Curiosities. Planet Earth II. Blue Planet II. Dynasties. Seven Worlds, One Planet. Climate Change - The Facts. The Green Planet. Prehistoric Planet. Frozen Planet II. Planet Earth III. David Attenborough: Ocean. To je jen stručný průřez filmografií nejvýznamnějšího moderátora, vypravěče, scénáristy a producenta přírodovědných dokumentárních filmů a seriálů, který kdy žil. Obdivuhodného milovníka přírody, který dnes slaví své 99. narozeniny. Snad není člověka neznalého jména David Attenborough. Veteránovi přírodopisného filmu, který se ani rok před stovkou nezastavuje, bych chtěl dnes popřát vše nejlepší!
David Attenborough s východoasijským otakárkem druhu Papilio memnon. Fotografie z webu Mid Devon Advertiser
Do kin v některých částech světa, včetně Davidovy domoviny Velké Británie nebo také Spojených států amerických, dnes míří nový celovečerní dokumentární snímek, již výše zmíněný David Attenborough: Ocean, o délce 95 minut. A uznávaný oslavenec jej považuje za jeden z nejdůležitějších, které kdy natočil. Věří, že film přesvědčí globální publikum, že je třeba učinit něco pro snižující se mořskou biodiverzitu a postavit se razantně proti klimatické změně. Ve filmu, který měl světovou premiéru před dvěma dny, v úterý 6. května, David zmiňuje i své možné úmrtí - cítí, že se k němu blíží, a že zde již dlouho nebude. David Attenborough: Ocean není typický attenboroughovský dokument; obsahuje drastické záběry zvířat zabíjených plastovým znečištěním a krutý odchyt zvířecích obyvatel moří do sítí tažených trawlery. Po celá desetiletí se televizní přírodopisec snažil o to, aby jeho pořady "neodrazovaly" diváky pro-environmentálními a ochranářskými poselstvími; anebo jinak, aby se na trhu "dobře" prodávaly. Protože v poslední půldruhé dekádě trh trochu zezelenal, i díky některým filmům Davida Attenborougha (Climate Change - The Facts, Extinction - The Facts, David Attenborough: A Life on Our Planet), objevuje se více a více dokumentů s velkými rozpočty, které ukazují, co je skutečně prováděno naší planetě, a v jaká nebezpečí byla uvržena.
V loňském příspěvku k 98. narozeninám Davida Attenborougha jsem připomínal, že opěvovaný hlas přírody má kolem sebe nicméně pár kontroverzí. Jeho výroky o humanitární pomoci v Etiopii poukázaly na to, že jeho pohled na populační růst ovlivnila pouze Malthusova esej z konce 18. století. Jeho propagace tržních řešení klimatické změny také není ničím zcela ideálním; od Davida Attenborougha nikdy neuslyšíte, že za současnou změnu klimatu může kapitalismus, a že jiný svět, jiný ekonomický systém, je možný. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že lidé beroucí Davidova slova příliš vážně, jsou často zcela neznalí prakticky ničeho. Sám dokumentární veterán o sobě v roce 2011 ve filmu Attenborough's Journey prohlásil, že se necítí nejlépe z toho, když je coby popularizátor brán za jakéhosi odborníka. Přínosy Davida Attenborougha ochraně přírody jsou nepopiratelné. Coby ambasador Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund) se znal s jeho zakladateli. Léta propagoval Big Butterfly Count, participativně vědní britskou iniciativu a v podstatě největší motýlí sčítání na světě, pro získávání co nejvíce dat o úbytku hmyzí diverzity na britských ostrovech. Byl členem boardů několika významných ochranářských organizací. A některými svými dokumenty, například speciálním dílem Natural World s názvem Attenborough's Ark z roku 2012, se snažil poukázat na stavy ohrožených druhů.
David Attenborough ve svém nejnovějším snímku, David Attenborough: Ocean, který dnes míří do kin. Fotografie z webu CNN
Není pochyb, že si David zaslouží úctu pro nepřestávání ve své pozoruhodné tvorbě. I když k dokumentům, kterými provází a které vypráví, již dlouho přes deset let nepíše scénáře ani je neprodukuje, stále je televizním hlasem světa přírody. Co takhle dnešní den oslavit tím, že si některé z jeho děl pustíte? Co takhle udělat si maraton dokumentů Davida Attenborougha? A hlavně, co takhle vzít vážně jeho vybízení k činnosti za zlepšení stavu naší planety ohrožené změnou klimatu, ztrátou biodiverzity a přelidněním?
Ještě jednou přeji Davidu Attenboroughovi vše nejlepší k 99. narozeninám. Doufám, že bude zdravý a že ve své tvorbě nepřestane. Těším se na jeho další filmy!
Ať žije. Je to výborný popularizátor.
OdpovědětVymazatS tímto tvrzením se naprosto shoduji. :)
VymazatVše nejlepší. Máme doma jeho knihu. Což mi připomíná, že by nebylo od věci si ji připomenout. 🙂
OdpovědětVymazatOsobně vlastním dvě, jedná se o doplňkové knihy k výše zmíněným seriálům Life on Earth (1978) a The Living Planet (1984). :)
VymazatHe is without a doubt one of the great forces of the 20th and 21st centuries. No one has been able to promote nature in a manner anywhere approaching his advocacy. I admire him greatly and have almost everything he has ever written. There are those who might carp at his minor faults (we all have them, some less minor than others) but it is difficult to deny that he has been a formidable force for the natural world and its conservation, and he is admired the world over.
OdpovědětVymazat