středa 1. ledna 2014

Pravěk v Čechách-Obludný ještěr z Nýřan

Jak jsem sliboval, v novém roce 2014 se na webu Blogorgonopsid skutečně objeví projekt, zabývající se pravěkem České republiky. Některým se možná může zdát Česká republika jako paleontologicky chudá země. Z dinosaurů zde mnoho objeveno nebylo. Víme, že tu žili mamuti a pravěcí lidé a ještě stovky milionů let před nimi v prvohorách zde bylo moře, jímž proplouvali trilobiti. I tak existuje mnohem více nálezů pravěkých zvířat, která tento stát kdysi obývala. První část jsem se rozhodl věnovat jedné z hvězd seriálu Putování s pravěkými monstry, která se u nás kupodivu také vyskytovala!

Rod: Edaphosaurus,
Výskyt: Před 303-275 miliony lety, pozdní Karbon až střední Perm.
Jen málokdo ví, že v Čechách byl objeven také jeden z nejznámějších permských gigantů. Tento obludný plaz s velkou plachtou na zádech, která sloužila nejpravděpodobněji k termoregulaci, dlouhým ocasem, jež visel nízko nad zemí, krátkýma nohama a zuby býložravce se nevyskytoval jen zde. Úplné fosilní pozůstatky pocházejí ze Severní Ameriky (Texas, Nové Mexiko, Oklahoma, Západní Virginie) a Německa (Durynsko). Plaz patřil mezi pelykosaury. Nebyl to tedy jen plaz, byl to savcovitý plaz; plaz příbuzný savcům. Řeč je o Edaphosaurovi! V České republice dosud nebyla objevena kompletní kostra, existují však dvě místa, kde došlo k nálezu fragmentů zkamenělých kostí Edaphosaura, a to ve Zbýšově u Brna a především v Nýřanech, v Plzeňské pánvi. Zbýšov poskytl nález rozbitých obratlových násadců s trny. Ty byly zřejmě roztroušeny při povodni. Nálezy z obou míst pocházejí zřejmě už z doby pozdního Karbonu, z doby před zhruba 300 miliony let. V této době se Edaphosaurus teprve začal na Zemi vyskytovat. Jak došlo k jeho nálezu v Nýřanech? On Edaphosaurus nebyl sám, kdo tu oblast tehdy obýval. Doktor Antonín Frič v 60. letech 19. století prozkoumal zachovalé karbonské uhlí z Nýřan a povedl se mu fascinující objev! Byly zde tak krásně zachovalé pozůstatky velkého množství karbonských živočichů, že takový nález upoutal i v zahraničí. Mezi uhlým byly rovněž pozůstatky Edaphosaura, tři metry dlouhého obludného ještěra z Nýřan...


Doufám, že první část jste si užili. V příštím díle se budu více věnovat ostatním nálezům z nýřanského Karbonu!

5 komentářů:

martinoraptor řekl(a)...

Bezvadní článek, už se těším na pokračování.

martinoraptor řekl(a)...

Představa T - Rexe jako predátora který se občas přiživoval na mršinách už se mi taky nějakou dobu zamlouvá.

dinosaurss řekl(a)...

No páni..tak to je parádní, skvělý článek!!

Antroz T6 řekl(a)...

Netušil jsem, že Edaphosauři žili i zde. Velmi zajímavé!

siamotyran řekl(a)...

Letos(vlastně už loni :D ) ne mám jich doma dost tak ani není moc potřeba něco kupovat jsou nějaké které bych možná koupil ale ty jsou dost drahé a ještě nevyšli přetištěné do češtiny . A co ty?

Okomentovat

Nejčtenější