středa 22. července 2009

Tygr Ussurijský, tvor který je již značně ohrožen

Tygra Ussurijského zná každé malé dítě. Tento tvor ještě nevyhynul, ale je ohrožen! Na Zemi žije asi 500 posledních kusů, je ale ještě čas k tomu aby se mohly rozmnožit. Jestliže se ale nerozmnoží do určitého času, budou zabiti. Na vyhynutí tygrů Ussurijských mají podíl také lovci. Kůže z tygrů se používá už od pravěku, z dob, kdy pravěcí lovci lovili poslední šavlozubé tygry. Později také v cirku ve Starém Římě. Později také ve středověkých hradech (tam bylo zabito více než 1000 Ussurijských tygrů) a nakonec ještě dnes. Tito tygři tedy vymírali kvůli Římanům, středověkým válečníkům a vymírají také kvůli lovcům z naší současnosti.





Smilodon byl šavlozubý tygr. Žil v Americe.


V příští části Dronte Mauricijský, který vyhynul dřív než jiná zvířata z této rubriky-seriálu!!!

čtvrtek 16. července 2009

Vakovlk

Vakovlk je dalším zvířetem, které údajně vyhynulo v 19. století. Žil v Austrálii a byl to masožravec. Podobal se vlkům, ale něčím se od nich lišil! A to vakem na břiše. Vyhynul jen proto, že asi dělal sedlákům škody na dobytku. Proto jej sedláci vyhubili a už nikdy nikdo takové krásné zvíře neviděl. Dnes už se ukazuje pouze na počítačích anebo v knížkách. I přesto jsou jeho fotografie vzácné. Dokonce byl i v Zoo v Austrálii. Ještě v 20 až 30 letech minulého století žily poslední dvě samice v Tasmánii. Protože se už nemohly rozmnožit, vymřely obě dvě naráz.




V příští části tygr Ussurijský, který ještě nepatří mezi vyhynulé, ale nyní je už značně ohrožen!!!

Zebra Kwaga

Zebra Kwaga je prvním zvířetem, o kterém vám chci napsat v této rubrice. Vyhynula v 19. století, a to proto, že ji lovci velice přehnaně lovili. Koncem 19. století se stala silně ohroženou. Jelikož lovci na to nedbali, lovili ji dál. Asi o dva měsíce později bylo vyhlášeno, že těchto tvorů je na Zemi už asi jen 50. Lovci ale chtěli kůže z Kwag a proto lovili dál. Proč zrovna pro kůži? Protože měla kůži celou hnědou, jen krk a hlavu pruhovanou. Když potom zmizela ze Země navěky, lovci se mezi sebou začali hádat, kdo to způsobil. A tak se poprvé zdála Zebra Kwaga lidem na zemi důležitá.



A co nám říká o Kwagách Wikipedie?
"Ještě na počátku 19. století žila kwaga ve velikých stádech na horním toku řeky Orange v jižní Africe. Jihoafričtí Búrové a další Evropané je však začali hromadně vybíjet. Například H. Lichteinstein, který roku 1804 doprovázel s celým vojskem guvernéra po jižní Africe, zapsal do svého deníku: Dnes jich bylo složeno víc, než mohla naše početná společnost zkonzumovat. Vybíjení postupovalo tak rychle, že zoologové ani nestačili zareagovat a vytvořit v zajetí chovná stáda. V roce 1878 byla zastřelena poslední kwaga ve volné přírodě. Kusy chované v různých ZOO byly většinou staré a neschopné rozmnožování, a tak poslední zvíře svého druhu pošlo 12. srpna 1883 v amsterdamské zoologické zahradě.
Jediné, co se po kwagách zachovalo do dnešních dnů, jsou tři fotografie, devatenáct kůží a několik lebek. Patří mezi nejvzácnější exponáty muzejí."...

Fotografie zebry Kwagy v londýnské zoo.


Příště se seznámíte s vakovlkem!!!

středa 15. července 2009

Tři základní období Mezozoika

Trias

První období druhohor byl Trias. Toto období bylo velice suché. V tomto období žilo na Zemi převážně málo druhů živočichů. Plazi se dělili na dvě skupiny. Menší počet byli dinosauři (jejich život měl ale teprve rozkvést) a další skupina byli savcovití plazi. Savcovití plazi byli předchůdci našich savců. Všichni živočichové žili na jednom subkontinentu Pangea.
Život zde byl velice krutý a mnoho druhů v něm vymíralo. V této době se na Zemi objevili také první dinosauři. K těmto druhům patřil například druh Coelophisis.

V období Triasu se na zemi objevili Coelophisisové. Na obrázku je jejich nová generace.

Postosuchus je vzdáleným bratrancem dinosaurů. Patří však do jiné skupiny.

Peteinosaurus byl jeden z prvních ptakoještěrů.


Cynognatus byl savcovitý plaz. Podobal se ale našim savcům se srstí.


Plateosaurus byl prvním býložravým plazem v období Triasu. Živil se kapradinami a jehličím.



Takto vypadala naše Zeměkoule v období Triasu.


Jura

Jura byla druhým obdobím Mezozoika. Toto období bylo jedním z nejdelších etap dějin světa. Bylo to zlaté období dinosaurů. V této době žili na Zemi i savci. Savcovití plazi vymřeli a to proto, že jejich vládu převzali dinosauři. K největším z dinosaurů patřili Sauropodi. K nim náleželi: Brachiosaurus, Apatosaurus (dříve Brontosaurus), Diplodocus a Saltasaurus. Dalšími byli obrnění dinosauři: Stegosaurus, Kentrosaurus, Tuojiangosaurus a Scutellosaurus. K dalším dinosaurům patří dravci: Allosaurus, Ceratosaurus, Dilophosaurus a Megalosaurus.

Brachiosaurus se živil listím z vysokých stromů a šiškami. Tento Sauropod dosahoval hmotnosti až 80 tun a byl vysoký 13 metrů. Žil např. v Coloradu.

Na obrázku pravěké krajiny vidíme zleva: Stegosaura, Brachiosaura, Apatosaura, Allosaura a vpředu Protosucha.



Apatosaur se živil listím cykasů. Dosahoval délky 21 metrů a vážil 30 tun. Na obrázku vidíme rozzuřené Apatosaury.



Tento gigant vážil až 2 tuny, byl největší z masožravců. Spořádal denně až dvě tuny masa, které po strávení vykálel.

Křída

Třetí období druhohor a také poslední je Křída. V této době na Zemi spadl meteorit o průměru 10 kilometrů. Nejpopulárnějším dinosaurem z této doby je Tyrannosaurus Rex, král dinosaurů.
V tomto období na Zemi žila nejrozšířenější skupina dinosaurů - Hadrosauři. Ovládli celou Zemi. Po pádu meteoritu přežila jen zvířata s váhou nad 10 kilogramů (kromě dinosaurů).
K tyrannosauridům patřili: Tyrannosaurus, Tarbosaurus, Albertosaurus, Alioramus a Siamotyrannus.

Tarbosaurus se živil masem. Dorůstal výšky až 6 metrů a vážil 6,5 tuny.
Žil v pralesích Mongolska.



Triceratops vážil 8 tun, měřil na délku 9 metrů a na výšku 3 metry. Byl to býložravec.



Hadrosaurus Corythosaurus se živil vodními rostlinami. Vážil 4,5 tuny a byl vysoký 11 metrů.


Pachycephalosaurus vážil až 63 kilogramů (nepatřil mezi giganty), zařazuje se mezi ptakopánvé dinosaury. Dosahoval délky 5 metrů a výšky do 3 metrů. Živil se vodními rostlinami a listím cykasů.

Nejčtenější